Неяснотата около Испания се задълбочи
Златото се стабилизира
Еврото е под натиск заради продължаващата несигурност около Испания, след като министрите от еврозоната обявиха, че страната все още не се нуждае от помощ. Това намали надеждите на инвеститорите, че решението на дълговите проблеми за четвъртата по големина европейска икономика е близо.
Предпазливостта около корпоративните печалби също подтиска търсенето на рискови активи, в това число и еврото, а дилърите претеглят влиянието на забавянето на световната икономика върху излизащите тази седмица резултати на компании.
Евро/долар беше 1.2983 рано тази сутрин, което е малко над нивата на затваряне вчера в Ню Йорк, но почти цент под върха от петък на 1.3072, който дойде при неочакваното намаление на безработицата в САЩ. Кросът евро/йена е на 101.78 и по същия начин далеч от петъчния връх на 102.80.
Финансовите министри от еврозоната се събраха в Люксембург и заедно защитиха Испания, казвайки, че страната предприема нужните стъпки за оправяне на икономиката, успешно самофинансиране на финансовите пазари и поне засега не се нуждае от помощ. Въпреки това разпродажбите на единната валута бяха ограничени заради очакванията, че Мадрид все някога ще потърси помощ, както и заради стабилизирането на доходността по испанските облигации доста под върховете от юли.
Несигурността около Гърция няма голямо влияние, въпреки че липсват сигнали за напредък в преговорите относно спазването на програмата за помощ от Атина. Гръцкият финансов министър Янис Стурнарас заяви, че международните кредитори обмислят неговото предложение да дадат на Гърция две години повече за постигане на целите по намаление на бюджетния дефицит, но добави, че едва сега са започнали преговорите.
При тази ситуация на отлагане на важните решения от европейските финансисти, краткосрочните играчи преместиха акцента върху предстоящите резултати на корпорациите. Корелацията между акциите и долара остава силно негативна. В понеделник американските борсови индекси спаднаха от последните върхове при очакванията за слаби резултати и съответно доларът беше силен. Сигналите за забавяне на световния растеж, особено в Китай, повиши опасенията, че много компании може би ще трябва да намалят прогнозите си за растеж.
Долар/йена остана почти без промяна на 78.38 и под 2-седмичния връх от петък на 78.88. Австралийският долар успя да нарасне през нощта и се разменя за 1.2030 срещу американския си съименик при тримесечно дъно вчера на 1.0149. Австралийският долар често се използва като индикатор за състоянието на китайската икономика, заради нейната значимост за австралийската икономика. Напоследък австралийската валута е под сериозен натиск заради сигналите за забавяне на втората по големина икономика в света. Австралийският долар може да тества 1.0103, което е 50% корекция на повишението от май до септември още повече, че и очакванията са за нови намаления на австралийските лихви.
Златото се стабилизира
Златото се покачи днес след два дена на спад, но продължаващите опасения за дълговата криза в еврозоната и световния растеж могат да му попречат, тъй като те водят до сила на долара.
Спекулативният интерес към златото остава голям, тъй като приетите стимули от централните банки през септември привличат инвеститорите към метала, който е средство за защита срещу инфлацията и обезценените валути.
По-високите цени обаче затрудняват търсенето от физическия сектор, по-специално когато забавянето на световната икономика започна да се отразява на ключовите потребители в Азия. Последното рали породи вълни от разпродажби в югоизточна Азия. В най-големия потребител Индия, търсенето покрай сезона на фестивалите може да се окаже по-слабо тази година. Мнозина купувачи обаче стоят в изчакване на следващия спад и това означава, че перспективите за растеж остават положителни. При всяко поевтиняване с 30 до 50 долара следват покупки и всички очакват пробив на нивата от 1800 долара преди края на годината.
Спот цената тази сутрин е 1777 долара за тройунция, покачвайки се от вчерашното едноседмично дъно на 1766 долара. През последните две сесии жълтият метал се обезцени с 1%, което е най-голямото двудневно понижение след август. Според технически анализатори корекцията трябва да го отведе днес до 1757 долара.
Задълбочаващата се криза в Испания и Гърция държи инвеститорите нащрек. Акциите, петрола и базовите метали се стабилизираха, но печалбите им бяха ограничени от перспективите пред световната икономика след понижените прогнози на Световната банка за растежа в източна Азия и Пасифика.
Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД