Ниската лихва = серия благоприятни събития
Въпреки по-добрите икономически показатели на Естония, показателите на българския дълг са същите, заради добре подбрания момент
За първи път от десет години България пласира облигации на международните пазари и при това доста успешно.
Официалните данни изнесени от Министерството на финансите днес показаха, че търгът е бил повече от успешен. Среднопретеглената доходност по новата емисия е 4.436%, а лихвата - 4.25%. Това е близо два пъти по-малко от лихвата по-старите еврови облигации, която беше 7.5%.
Може би най-положителното от всичко се оказва голямото презаписване на емисията - 5 пъти. Това според анализаторите означава, че ако България реши в бъдеще да пласира облигации на международните пазари, доходността по тях може да е дори по-малка.
Продадената емисия 5-годишни еврови облигации на стойност 950 млн. евро ще бъде използвана изцяло за погасяването на идващия през януари 2013 г. падеж на емитираните през 2002 г. глобални облигации на приблизително същата стойност.
Доверието на инвеститорите към България се доказва и като се направи сравнение с други държави в региона, които също се възползваха от възможността да излязат на международните пазари през тази година. Най-близка като икономика до българската е Естония. Балтийската държава пласира 6-годишни държавни ценни книжа за 300 млн. евро преди три месеца.
Годишната лихва по емисията беше колкото българската - 4.25%, а среднопретеглената доходност - 4.41%. Въпреки постигнатите близки показатели, като че ли инвеститорите гласуват по-голямо доверие на България, въпреки че макроикономическите показатели са в полза на Естония.
На първо място може да се направи сравнение между поставените от основните кредитни агенции рейтинги по облигациите на двете държави. В момента балтийската държава е с най-висок кредитен рейтинг в региона. Fitch Ratings е поставила оценка "A+", a Standard & Poor's - "AA-". От своя страна България има присъден рейтинг "Baa2" от Moody`s и "BBB" от Standard & Poor's. Разликата в оценките са между 4 и 5 степени, но общото е, че България и Естония са единствените две държави в Европа с повишени рейтинги от началото на кризата.
Преглед на икономическите данни също показва, че разликата в лихвите би трябвало да е по-голяма. През 2011 г. Естония продължи да се представя впечатляващо, като регистрира икономически ръст от 7.6%, а през първите три тримесечия на миналата година икономиката растеше с по над 8%. Страната беше и една от малкото на стария континент, които регистрираха излишък от 1%, вместо дефицит. Не на последно място е и ниският публичен дълг, който през миналата година беше едва 6%.
България също постигна добри резултати, ако се сравнява с държавите от ЕС, но остана далеч под постигнатото от Естония. Икономическият ръст на страната ни за 2011 г. беше 1.7%, дефицитът, макар че намаля, беше 2.1%. От гледна точка на публичния дълг резултатът също не беше лош - 16%, но и той не може да се сравнява с този на Естония.
Така единствената логична причина за постигането на ниските лихви по дълга и голямото презаписване е добре подбраният момент за неговото емитиране. Финансовият министър Симеон Дянков избра първия работен ден след срещата на върха, на която евролидерите обсъждаха начините за справяне с кризата, да извърши предлагането. Макар и без много конкретика обсъдените варианти за справяне с кризата бяха приети от инвеститорите като стъпка в правилната посока, което логично се отрази благоприятно и върху България.
Освен това Финансовото министерство стратегически пусна предсрочно данните за изпълнението на бюджета до май. Там беше отчетен бюджетен излишък от 67.4 млн. лв. за първите пет месеца на годината, а събираемостта беше преизпълнена при почти всички видове данъци.
За Economymagazine.bg зам.-председателят на УС и изпълнителен директор на "Бул Инс" Стоян Проданов коментира, че инвеститорите са оценили финансовата стабилност, която България излъчва през последните 10-12 години. Според него обаче съвкупността от благоприятни събития няма как да са били предвидени предварително от финансовия министър Симеон Дянков, а са една хубава случайност.
Независимо обаче дали е имало замисъл или точният момент е избран случайно, фактът, че емисията беше пусната в най-добрия възможен момент остава. Това ясно се вижда от резултата на Естония, който според Проданов би трябвало да е доста по-добър от българския, но именно избраният момент не е помогнал за това.