Реформаторският блок пусна първата си декларация до медиите
Петте партии стартираха с обща декларация
Сред основни цели, залегнали в съвместната декларация на 5-те партии от т.н. Реформаторски блок, са прозрачност при финансирането на партиите и освобождаване на съда и прокуратурата от политически и олигархически зависимости. В сформированието влизат "Движение България на гражданите", "Демократи за силна България", "Зелените", Народната партия "Свобода и достойнство" и "Синьо единство".
Документът, озаглавен "Начала на обединение на реформаторския блок", бе представен днес пред журналистите. В него са посочени 12 цели, необходими за изграждането на модерна и справедлива обществена среда.
"Това, което искаме да направим с реформаторския блок е много повече от поредното обединение на дясното", заяви зам.-председателят на ДСБ Петър Москов, цитиран от bTV.
За участието на СДС в "реформаторския блок" от "Синьо единство" отговориха, че очакват от новия председател Божидар Лукарски да осъществи промяната в СДС и така да заслужи доверие.
Петър Москов отхвърли твърденията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, обвързващи новият десен проект с бизнесмена Цветан Василиев. А според секретаря на "България на гражданите" Борисов се опитва да раздели участниците в Обединението като хвърля обвинения върху ДСБ, "за да гледат останалите партньори подозрително на тях - като на троянски кон".
Според петте партии протестите демонстрират решимостта на българите да отхвърлят мафиотския модел на управление на БСП, ДПС, ГЕРБ и "Атака" и допълват, че е нужна мощна гражданска и политическа алтернатива на статуквото.
12-те цели в декларацията на реформаторския блок са:
- Нови изборни правила, гарантиращи честни избори.
- Прозрачност и публичен контрол при финансирането на партиите. Целево финансиране, гарантиращо конкурентност и политическо представителство на българските граждани.
- Освобождаване на съда, прокуратурата и полицията от политически, мафиотски и олигархични зависимости.
- Безкомпромисно преследавне и наказание на корумпираните и злоупотребилите с власт.
- Изваждане на регулаторните органи от зависимостите им от корпоративните и политически итереси.
- Прилагане на стриктни антимонополните правила за защита на конкуренцията, свободната инициатива и интересите на потребителите.
- Равни възможности и честна конкуренция в обществените поръчки. Ново законодателство, гарантиращо изваждането на мафията от тях.
- Деполитизиране на държавната администрация и персонална отговорност от държавните служители. Премахване на партийните и роднински назначения.
- Включване на инструментите на пряката демокрация и гражданския контрол при вземането и изпълнението на решения на централно и местно ниво.
- Остро противодействие на опитите за разделение на българската нация и противопоставяне на етнически или религиозен принцип.
- Премахване на медийните монополи и прозрачност на медийната собственост, като гаранция за свободата на словото.
- Опазване на българската природа и богатствата й чрез стриктно ново законодателство.