Само 3% отказали цигарите след забраната
74% твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на ограниченията, показва изследване
Влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене в закрити обществени места, въведени със Закона за здравето, не е довело до съществено редуциране на броя на пушачите у нас. Това показват данните от последното национално представително изследване на НЦИОМ.
Според него 3% от интервюираните пушачи посочват, че са отказали цигарите след 1 юни тази година, като най-често това са хора на възраст между 30 и 39 години. Мнозинството от пушачите, или 74% твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене.
Една пета от интервюираните са бивши пушачи. Най-често отказалите се от тютюнопушенето са мъже и хора на възраст между 40 и 49 години. Според изследването делът на пушачите сред пълнолетното население на страната възлиза на 34%.
За 37% от пушачите основание да се откажат от тютюна би било появяването на сериозни здравословни проблеми. Това се отнася в най-голяма степен за жените, за най-възрастните респонденти, за заможните, за жителите на столицата и на градовете-областни центрове.
17% от пушещите твърдят, че ако решат да се откажат от този навик, това няма да е свързано нито с финансови или здравословни причини, нито със семейство, работа или забрани за употребата на тютюневи изделия, а ще бъде въпрос на техен личен избор. Такава позиция заемат предимно хората на възраст между 40 и 49 години и високообразованите респонденти.
Мъжете на възраст между 30 и 59 години и ромите, употребяват тютюневи изделия по-често от останалите.
Изследването показва още, че 46% от българите никога не са пушили. Така отговарят предимно жените и най-възрастните респонденти.