Симеон Дянков си помисли, че е германец
Заради висока доходност, за втори път тази година Министерство на финансите отхвърли поръчките за продажба на ДЦК
На проведения днес, 10 декември аукцион за продажбата на 7-годишни държавни ценни книжа (ДЦК) Министерство на финансите (МФ) отхвърли всички подадени поръчки за покупка на българските съкровищни облигации, съобщиха от повереното на Симеон Дянков ведомство. Причината - високата, според МФ, среднопретеглена доходност от 2.90%, която беше постигната по време на предлагането.
"Решението кореспондира с предварително заложената основна цел в емисионната политика на МФ през 2012 г. за осигуряване на необходимите ресурси за финансиране на бюджета и рефинансиране на дълга в обращение на оптимална за емитента цена", аргументират отказа си от МФ. "Заявеното от участниците увеличение на доходността не кореспондира с макроикономическото развитие на страната, състоянието на публичните финанси, както и рекордния спад на показателя CDS на България, който достигна до най-ниските си нива от 2008 година", се казва още в съобщението на финансовото министерство.
Постигната доходност от 2.90% действително е по-висока от тази на аукциона в началото на ноември, когато показателят при 7-годишните ДЦК се сви до рекордно ниската стойност от 2.53%. През септември, регистрираната доходност беше 2.91%, а при пускането на облигацията в обращение през януари - 4.45%.
На днешния аукцион бяха подадени поръчки за 90.14 млн. евро, при предложено количество от 35 млн. евро. "Предвид изпълнението на Консолидираната фискална програма и реализираното до момента финансиране през 2012 г., МФ взе решение да не одобри подадените поръчки", съобщават от МФ.
Заради висока доходност, за втори път тази година МФ отхвърли поръчките за продажба на ДЦК. Първият отказ на ведомството беше през април, когато не бяха удовлетворени исканията за покупка на 5-годишни ДЦК, деноминирани в евро.
За най-сигурни в Европа се смятат ДЦК издадени от германското правителство. Те са и с най-ниска доходност. В определени моменти съкровищните бонове на федералната република дори се търгуват и с отрицателна доходност, което означава, че инвеститорът плаща, за да си държи пари в германски облигации.