Скептичен евродоклад
Несправянето с организираната престъпност се отразява негативно на икономиката на страната
Справянето с организираната престъпност остава основното предизвикателство пред България. Това констатира черновата на новия евродоклад, съобщи бТВ. Документът ще бъде публикуван официално утре. Той обхваща петте години след приемането ни в Европейския съюз.
Организираната престъпност си остава фундаментално предизвикателство за България, се казва в черновата на новия евродоклад в частта си за организираната престъпност. Еврокомисията цитира данни на Европол, според които български престъпни групировки, специализирани основно в трафик на хора и измами с банкови карти, действат в 15 членки на ЕС. Според доклада несправянето с организираната престъпност се отразява негативно на икономиката на страната, тъй като групировките упражняват значително влияние върху родния бизнес.
Правителството на Бойко Борисов е похвалено, че "напоследък има напредък в сътрудничеството с други членки на ЕС за пресичане на престъпления с презграничен характер". В техническата част обаче пише, че напредъкът - основно обмен на оперативни данни, е нищожен предвид мащаба на организираната ни престъпност.
Основните критики са за слаба разкриваемост на поръчковите убийства, законови ограничения за ефективността на Специализирания наказателен съд и Специализираната прокуратура, програмата за защита на свидетели не дава резултати по важни дела, няма контрол на имуществото на висши държавни служители. За слабите резултати, според Брюксел, вина носят и полицията, и прокуратурата, и съдилищата.
ЕС наблюдава съдебните реформи и борбата с корупцията в България и Румъния от присъединяването на двете държави към Съюза на 1 януари 2007 г. Експерти смятат, че следващият доклад ще препоръча продължаване на мониторинга както на София, така и на Букурещ.