Ще изнасяме мечки в Европа
Мецаните от Ловно стопанство „Кормисош” ще се сдобиват с "бук", като манекенки - правят им фотосеанси и визитки до края на август
Някои от 14-те български мечки, които живеят зад бетонни ограждения в Ловно стопанство „Кормисош” скоро може да станат европейки. Тези дни, до края на август, на мецаните ще бъдат направени фотосесии и специални досиета- визитки, с които ще бъдат предлагани за преселване в други европейски държави. Такава е Швейцария, която вече се сдобила с гастролиращи вълци и рисове, но много искала да има и мечки. В други държави има доста затворени площи, където се отглеждат мечки.
Заради липсата на "бук", наскоро наша мечка, която кандидатствала за дом в Германия, била изместена от литовска посестрима, която била представена освен с паспорт и със снимки, съобщи Руслан Сербезов, старши експерт в дирекция „ Опазване на биоразнообразието” в министерството на околната среда и водите” в интервю за economymagazine.bg.
Имаме голям проблем с мечките, които се отглеждат в „Кормисош”, защото там нямат възможност да ги издържат и ще им търсим места в Европа.
Говорили сме също с природозащитни организации да подготвят проекти за изграждане на ново обиталище за мечки, освен съществуващия в Белица Спасителен център и да се кандидатства за финансиране по ОП Околна среда или пред Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/. Имаме подходящи терени, един от които е примерно Зоологическата Стара Загора, каза Сербезов.
„Кормисош” не може да се разшири и развие като такъв център, защото цялата площ около него е частна собственост.
Всички мечки, които не живеят на свобода в природата, са на отчет в екоминистерството. В България вече има около 80 такива животни. 19 от тях са в Зоологическите градини, като част от тях живеят при лоши условия и също трябва да бъдат разселени.