Виртуален детектор на лъжата
Международният научноизследователския проект Pheme ще разработи система за разпознаване на слухове, „тролове” и фалшиви профили в социалните медии
Може и да не помните размириците в Лондон през август 2011 г., но те се разгоряха и се пренесоха в Бирмингам и други градове на Англия. Имаше масови палежи на сгради и автомобили. Въпреки засиленото полицейско присъствие, органите на реда не успяваха да пресекат агресията, тъй като вандалите координираха действията си чрез мобилни телефони и в "Туитър". В социалната мрежа започна да се публикува и много невярна информация, което създаваше допълнителна паника и объркване.
Тогава група учени, съвместно с британския всекидневник „Гардиан”, започват да правят изцяло ръчен анализ на туитове, като се фокусират върху различните слухове. Става ясно, че това по същество е много полезна информация за журналистите, но обемът е твърде голям, за да може своевременно да се обработи, без да се ползват навременни технически средства. Така стигат до необходимостта да се създаде автоматична система, която да помага при анализа и проверката на информация от социалните мрежи, и намират начин за осъществяване на тази идея.
Слухът е като вирус. Той може да убие доброто име на всеки, да провали репутацията и на най-добрата компания, а може и да свали правителство. Социалните мрежи са източник на много информация, която невинаги е достоверна. Екип от учени, сред които има една българка, с помощта и на други организации, вече разработват софтуерна система, която да проверява слуховете и достоверността на информацията в социалните мрежи. Научноизследователският проект Pheme е съфинансиран по Седма европейска рамкова програма за научни изследвания в областта на информационните и комуникационни технологии. Системата трябва да е готова за три години.
Повече четете в брой 36 на сп. "Икономика" .