Acronis влиза в „хотела за сървъри“ на А1
Двете компании представиха решение за киберсигурност за бизнеса, което идва в момент на ускоряваща се необходимост от IT защита
Киберзащитата доскоро бе приоритет предимно на големите компании, но с избухването на пандемията от коронавирус и преминаването към работа от вкъщи тя бързо се превърна във всеобща необходимост. Значителна част от бизнеса в България вече разполага с някакво решение за IT защита, което обаче не е достатъчно, сочат данните на компанията за киберсигурност Acronis. За по-малките играчи предизвикателствата са още по-големи и сложни.
В търсене на решение за адекватна защита и за малкия, и за средния бизнес, Acronis обединява усилия с A1. Двете компании обявиха партньорството си днес, в рамките на което клиентите на телекома ще получат достъп до новата услуга A1 Cyber backup.
Иновативното решение за защита на данните на бизнеса се базира на изкуствен интелект, който се самообучава и усвоява навиците на потребителите. Клиентите, които изберат да използват автоматизираното решение, ще разполагат с резервно копие на своите данни, а те ще се съхраняват на сигурно място в центъра за данни на A1 (A1 Data Center).
В „хотела за сървъри“ на А1
Услугата A1 Cyber backup се предлага чрез интелигентната облачна платформа на Acronis, която компанията за киберсигурност избра да разположи именно в центъра за данни на A1 за колокиране или т.нар. „хотел за сървъри“. В него разработчикът на решения за IT сигурност ще разположи един от своите 111 облачни дейта центрове в света.
Глобалната мрежа от дейта центрове на Acronis вече включва локации в САЩ, Великобритания, Швейцария, Лихтенщайн, Франция, Германия, Испания, Израел, Япония, Австралия, Канада, Бутан, Бразилия, Гърция, Южна Корея, Португалия, Чехия, Полша, Дания и Сингапур. С новия дейта център в София доставчиците на услуги в България ще могат да съхраняват критични за бизнеса данни на своите клиенти локално на територията на страната. Доставчиците на управлявани услуги също ще могат да се възползват от пълната гама облачни решения и решения за киберзащита, достъпни чрез платформата Acronis Cyber Cloud.
Чрез платформата Acronis Cloud Infrastructure, която дава достъп на доставчиците на услуги до пълен набор от решения за бекъп и киберзащита, ще се даде възможност на по-малките компании също да защитят системите си. Нещо повече – дори да бъде реализирана кибератака, клиентите, които изберат да използват A1 Cyber backup, ще могат да възстановят файловете си, без да е нужно да се поддават на хакерско изнудване, какъвто бе случаят с платените 5 млн. долара от Colonial Pipeline Co. за отблокирането на нейния нефтопровод в САЩ.
Решението ще предлага и защита от опасен софтуер и криптовируси в реално време, която ще включва вградена защита от рансъмуер, ще предлага проверка за слаби пароли.
Клиентите на А1 и Acronis ще могат да контролират и използват данните по всяко време, когато пожелаят. Това ще става с отдалечен достъп и асистирана поддръжка. Ще могат да забраняват и ползването на USB портове, които смятат за слабо защитени.
Петата човешка нужда
Това е киберзащитата, която става особено нужна покрай пандемията и факта, че много от хората започнаха да работят от вкъщи. Това е предизвикателство за бизнеса, който търси решение за защита на файловете и дългогодишната работа.
Всъщност слабото звено се оказват именно самите служители, посочва Иван Дудин, регионален директор „Продажби“ в Acronis.
70% от пробивите се реализират чрез служителите и то без те да подозират. Именно заради това е важно да се инвестира в обучението на персонала, така че всички хора в една компания да спазват „дигитална хигиена“, обобщава Дудин. Развитието на кибератаките върви ръка за ръка с развитието на киберзащитата. В България между 70-80% от бизнеса има някакво решение за защита, но то не е цялостно. Преди три години, със стъпването си на българския пазар, Acronis прави анализ на ситуацията и установява, че към онзи момент само големите фирми са правили инвестиции в това отношение.
Горчивите уроци на големите играчи
Според Михаил Семерджиев, старши мениджър в направление „Маркетинг“ в А1, случаят с Colonial Pipeline Co. представлява “zero day“ атака, т.е. атака, направена по начин, непознат досега по света.
Ако използвате Microsoft Outlook, за да пишете мейли, преди няколко месеца се открива дупка в приложението, която позволява на всеки да влезе в сървъра на вашия Outlook и да прочете съобщенията. Никой не е знаел за тази дупка, пролука, през която може да се влезе. Докато не се разбере за нея и не бъде използвана, тя се нарича „zero day” атака – нулевият ден на атаката.“
Атаките на големи компании не са случайни, за тях е нужна подготовка и проучване, което хакерите правят предварително. Дори конкурент в бизнеса може да поръча някой конкурент, за да навреди или да получи важна информация. Постепенно бизнесът узрява за нуждата от по-добра и пълноценна киберзащита, като илюстрация на тази тенденция може да се намери дори в дейността на Acronis – компанията отчитат 50% ръст на търсенето на своите решения за защита на бизнеса.