Администрацията в МВР била на критичния минимум
Според вътрешния министър, ако има съкращения, обслужването на гражданите „ще започне да куца“
~ 2 мин.
Администрацията на МВР е сведена до минимума, който е необходим за нейното функциониране. Това каза министърът на вътрешните работи Младен Маринов в интервю за Дарик радио. По неговите думи, ако има още съкращения, „обслужването на гражданите ще започне да куца“.
„Смятам, че в момента администрацията на МВР е сведена до минимума, който е необходим за функционирането. Трябват пари за компютри и софтуери, за да се замени работата на човек. Ако има още съкращения, това означава да започне да куца обслужването на гражданите. Аз смятам, че част от административните услуги не трябва да се изпълняват от МВР, за да се освободи ресурс за изпълнение на чисто полицейска дейност. Така че нека да укрепим системата и да дадем възможност за по-дълъг хоризонт за развитие на полицаите и да търсим финансиране за техните основни нужди, за да бъдат те полезни за обществото“, каза вътрешният министър.
Той смята, че обществото трябва да има уважение към полицая и да изпълнява неговите нареждания, когато те са дадени по законов ред, за да срещне и обратното отношение. „Да, има колеги, които не спазват етиката. Ние взимаме мерки, когато установим нарушенията, но процесът е двустранен. Аз като бивш полицай и вече министър ще работя точно върху това – за да убедим обществото, че трябва да имаме по-високи заплати, ние трябва да му покажем, че работим за неговата сигурност. А това минава към отношението и към жертвите на престъпленията, и към гражданите, отиващи за чисто административни услуги“, обясни Маринов.
Той посочи, че за да се смени целият автопарк на полицията, се изискват много пари. „Използваме механизми, които са по програми на ЕС – например за високо проходими автомобили за държавите, които са външна граница на ЕС. Но си остава проблемът за дирекциите във вътрешната част на нещата и работим по въпроса да се завърши обществената поръчка“, коментира вътрешният министър.
Запитан дали има полицейско присъствие във всяко населено място, той отговори, че МВР се стреми към това. „Но няма как да има постоянно присъствие на полицай във всяко село например. МВР през годините е намалено с около 30% като личен състав. В момента разполагаме с определен ресурс, който тепърва се укрепва. Вече имаме около 1700 назначени, от които през това време около 600 напуснали. Т.е. имаме около 1100 полицаи, които работят на терен. Те са разпределени към областни дирекции, където има свободни места, за да се засили присъствието в малките населени места. И голяма част от тях са назначение в Дирекция „Жандармерия“, която е с мобилна централна функция“, обясни Маринов. Той обясни, че областните директори решават къде да има 24-часово полицейско покритие в зависимост от оперативната обстановка.