Агайн: КФН има проблем с комуникацията
Бившият зам.-председател заяви, че тя няма правомощията да дава информация на МФ или на премиера
~ 3 мин.
За мен имаше проблем с начина, по който Комисията за финансов надзор комуникира с хората. КФН трябваше да е по-активна и да оповести всички факти около „Олимпик“ по всички възможни начини. Това каза пред bTV Ралица Агайн-Гури, която вчера подаде оставка заради разразилия се скандал около фалита на застрахователната компания с кипърска собственост. Тя отново повтори, че няма пропуски нито в нейните действия спрямо „Олимпик“, нито в българското законодателство.
„Комисията трябваше да е по-активна, за да се оповестят фактите на хората. Но комуникационната политика на КФН е такава и аз съм се съобразявала. Аз нямам право да се явявам и да давам интервюта. Аз съм го заявявала. Трябваше да се даде информацията по всички възможни начини, за да достигнат фактите до максимално много хора. Но аз трябваше да се съобразя с тази политика на КФН“, каза Агайн.
Фактите сочат, че след като сегашният председател на КФН бе избрана на поста, комуникационната политика на Комисията се промени. Караиванова почти не се показва публично, а изявления спря да дава дори говорителят на Комисията Марио Гавраилов. Комисията също така отбива и заявите за интервюта.В интервюто пред bTV Агайн посочи, че не е нейна работа като зам.-председател да комуникира с Министерството на финансите, Народното събрание или Министерски съвет. Тя бе обвинена от финансовия министър Владислав Горанов, че не е съобщила за „Олимпик“ на изпълнителната и законодателната власт и затова той ѝ поиска оставката. Вчера премиерът Борисов също каза, че не е получавал информация лично от Ралица Агайн.
Тя обаче смята, че ако някой е имал правото да съобщи фактите на властта, това трябва да е или председателят или КФН като колективен орган. „Предоставянето на информация на МФ не е отговорност на зам.-председателя. КФН е колективен орган, има и председател. Правомощията на зам.-председателя не предвиждат сам да ходи при другите органи, включително при премиера. Тези решения трябва да са или на председателя, или на КФН като колективен орган“, каза Ралица Агайн.
Вече бившият председател на КФН не знае откъде премиерът е получил информация, че „Олимпик“ продава полиците си под пазарните цени и това е трябвало да бъде сигнал както за КФН, така и за хората. „Аз на премиера информация за цените на „Олимпик“ не съм давала. Средната цена по застраховка „Гражданска отговорност“ за леките автомобили и тези до 5 тона на „Олимпик“ е по-висока от средната за пазара. До 11 ноември 2017 г. средната цена на полица на застрахователя е била 196 лв., докато средната цена за пазара е била 179 лв. След тази дата цените се покачват и средната цена за „Олимпик“ става 207 лв. при 196 лв. средна за пазара“, обясни Агайн. Според нея може да има по-ниски цени в определени сегменти, но за регулатора и за възможността на застрахователя да покрива щети е важна средната цена.
Тя коментира и проверката на ДАНС и прокуратурата, която бе назначена само педи няколко дни в КФН. „Това не е първата проверка на ДАНС и прокуратурата в КФН. Имаше и друга, и тогава тя беше защото съм назначила проверка на друг застраховател“, добави бившият зам.-председател на КФН.
Любопитен е случаят със ЗК „Надежда“. Той започна да извършва агресивна дейност в Италия точно при тези свободи, при които кипърският „Олимпик“ работи в България. И ние като регулатор на българската компанията, когато видяхме, че са „Надежда“ е продал полици за 1 млрд. евро в Италия за няколко месеца, светкавично предприехме мерки за отнемане на лиценза“, обясни тя.
Агайн добави, че КФН няма правомощията да разследва собствеността на кипърската компания, защото се появиха съмнения, че всъщност става въпрос за прикрита българска собственост. „Ние нямаме право да искаме информация за акционерите на „Олимпик“. Не мисля обаче, че този акционер има каквото и да е общо с България. Мисля, че тази информация се използва с допълнително творчество“, каза Ралица Агайн.