„Ако се сложи таван на цените, стоките изчезват от рафтовете“
Асен Василев е против стартирането на нова процедура за гуверньор на БНБ сега
Асен Василев, вицепремиер и финансов министър:
Ако се сложи таван на цените, стоките изчезват от рафтовете. Това каза вицепремиерът и финансов министър Асен Василев пред БНР днес по повод предложението на коалиционния партньор БСП да има горна граница за някои хранителни стоки и за енергоносителите за бита.
Василев бе категоричен, че са нужни комплексни мерки. Той каза, че вече има предложения за такива в МФ, които в момента се анализират.
Очаквам до две седмици да излезем с общ антикризисен пакет.“
Поскъпващата енергия ще продължи да движи инфлацията, а крайните потребители ще усещат това най-вече по цените на храните. В тази връзка Василев не изключи опцията за отпускане на целеви средства за компенсиране на тези ръстове.
Според финансовия министър кризата с енергийните цени е била овладяна. На бизнеса са върнати почти 4 млрд. лв. под формата на компенсации от високите сметки за електроенергия, а на хората са спестени пазарните скокове. Припомняме, че още в първите си дни правителството наложи мораториум върху битовите цени за ток, парно и вода, замразявайки ги към нивата от юли 2021 г. Мярката, която отпадна от 1 април, бе остро критикувана от експертите заради негативите ефекти, които вероятно ще отключи впоследствие.
„Не“ на нова процедура за гуверньор на БНБ
Или поне трябва да се намери обща кандидатура, смята Василев. Според него не е удачно да се избира нов управител на централната банка при толкова тежки кризи и финансова нестабилност. Вицепремиерът изтъкна, че гуверньорът на БНБ трябва да е с „абсолютно безупречна репутация“, защото на плещите на този един човек и неговия авторитет лежи цялата банкова система.
Това не е просто една длъжност, това е центърът на финансовата стабилност на страната. Който е да стане гуверньор, трябва да има широка политическа подкрепа, да е експертен и да има авторитет, тъй като всяка банкнота е подписана от този човек. Той с подписа си стои зад стабилността на българските пари.“
Откриването на процедура за нов гуверньор е в ръцете на бюджетната комисия в парламента. Сегашният управител Димитър Радев продължава да е начело на БНБ десет месеца след изтичането на мандата му.
Думите му идват, след като тази седмица парламентът окончателно отхвърли Любомир Каримански като опция за шеф на БНБ, което пък се случи след оттеглянето на другия издигнат за поста – Андрей Гюров. Двамата бяха излъчени от две от управляващите партии – съответно „Има такъв народ“ и „Продължаваме промяната“.
Невъзможността за излъчване на единна кандидатура даде повод за размисъл относно бъдещето на коалицията и дали това няма да разклати целостта ѝ. Междувременно вътрешни фронтове се отвориха и по отношение на Северна Македония, както и на парите за пътните фирми.