Allianz очаква заплатите и кредитирането да държат инфлацията в България над 2%
Прогнозата е през следващите две години икономиката да се крепи на потреблението
Инфлацията в България ще се движи над 2% през следващите две години, поддържана от ръста на заплатите и кредитирането, а потреблението ще остане двигател на икономиката през този период. Това предвиждат анализаторите на Allianz Trade, специализирана компания в застраховането на кредитен риск.
Според тях реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на България тази година ще е 2.2%, движен от вътрешното търсене – потребителски, публични и капиталови разходи, а догодина се прогнозира той да нарасне до 2.7%. Очакванията за 2026 г. са растежът отново да надхвърли 2.5%.
Компанията посочва, че през всички тези години икономиката ще се
крепи изключително на устойчивото частно потребление, движено от силния растеж на заплатите“.
При хипотеза на понижаване на лихвените проценти и увеличаване на публичните разходи, включително и с европейско финансиране, се очаква и ръст на инвестиционната активност, който допълнително да стимулира икономиката.
Подобно на икономиката, прогнозата на експертите на Allianz Trade e инфлацията да остане на нива над 2% и през следващите две години заради продължаващия силен натиск за растящи заплати и постоянно ускоряващия се растеж на кредитирането.
Анализаторите виждат „адекватна бизнес среда“ в България и „предпазлива фискална политика“ с дефицити под 3% и ниско съотношение на дълг/БВП. С тези аргументи Allianz Trade понижават риска от забавени плащания и лоши вземания при осъществяване на сделки с български компании.
Политическа криза
Компанията отчита политическата безизходица в България като предизвикателство, въпреки че икономиката успява да расте.
Невъзможността за формиране на стабилно правителство създава нарастващо безпокойство. Няма и съществени очаквания за успешно разрешаване на кризата след седмите парламентарни избори от 2021 г. насам, насрочени за края на октомври 2024 г.“, се отбелязва в доклада на Allianz Trade.
Там отчитат, че липсата на стабилно правителство заплашва да забави редица политики, включително целта на България да се присъедини към еврозоната през 2025 г.