Американската икономика вероятно „изстива“
Икономистите очакват забавяне на растежа през третото тримесечие на годината
~ 3 мин.
Американската икономика вероятно се e забавила допълнително през третото тримесечие заради забавянето на потребителските разходи и намаляващите бизнес инвестиции. А това може да подтикне Федералния резерв отново да намали лихвените проценти, за да запази икономическата експанзия.
Данните за брутния вътрешен продукт, които днес Министерството на търговията трябва да публикува, вероятно ще покаже една икономика, която губи скорост, но е далеч от рецесията, пише Reutres. Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ страда от 15-месечната търговска война с Китай, която разрушава доверието на потребителите и бизнеса.
Избледняващият стимул от миналогодишния пакет от данъчни облекчения на стойност 1.5 трлн. долара и отслабването на растежа на износа също крият рискове пред най-дългата икономическа експанзия, която е регистрирана в Америка - вече 11 години.
Данните за икономиката ще бъдат публикуван часове преди Управителният съвет на Фед да приключи двудневното си заседание. Очаква се централната банка на САЩ да намали лихвите за трети път. Фед ги свали през септември, а преди това през юли.
„Продължителната загуба на инерция не само ще оправдаят по-ранните действия, предприети от Фед, но допълнително удължава необходимостта от допълнителни стимули, за да се предотврати продължаващата тенденция на намаляване на вътрешната активност“, казва Линдзи Пиеца, главен икономист в Stifel в Чикаго.
Брутният вътрешен продукт вероятно се е увеличил с 1.6% на годишна база през третото тримесечие и заради по-малкото натрупване на запаси, според проучване на Reuters сред икономистите, след като в периода април-юни се повиши с 2%.
Търговският дефицит вероятно ще има по-малко негативен ефект върху растежа през третото тримесечие. „Пропастта“ между вноса и износа обаче се ограничава заради по-слабата търговска активност, вследствие на тарифите и отслабването на глобалния растеж до нива, за които икономистите казват, че предполагат по-нататъшна загуба на скоростта на вътрешната активност.
Очакваният темп на растеж за третото тримесечие ще отбележи по-нататъшно забавяне на темповете и отново ще пропусне амбициозната цел на Белия дом от 3%. Растежът достигна своя връх през второто тримесечие на 2018 г., когато бе подкрепен от намаляването на данъците и увеличените разходи за отбрана.Икономиката нарасна с 2.9% през 2018 г., а тази година се очаква да бъде под 2.5%.
Докато президентът Доналд Тръмп този месец обяви примирие в търговската война с Китай, забавяйки въвеждането на допълнителни тарифи през октомври, икономистите казват, че растежът остава в опасност, ако не се отменят всички мита. Представител на администрацията на Тръмп каза във вторник, че временното търговско споразумение може да не е готово за подписване в Чили следващия месец, както се очаква.
Очаква се докладът за БВП да покаже и инфлационно ускоряване през последното тримесечие, въпреки че общата тенденция вероятно остава умерена.
Растежът на потребителските разходи, което представлява повече от две трети от икономическата активност в САЩ, вероятно ще се забави, след като през второто тримесечие нарасна с 4.6% - най-бързият темп след четвъртото тримесечие на 2017 г.
Въпреки най-ниския коефициент на безработица от близо 50 години, който доведе до повече потребителски разходи, някои икономисти започват да поставят под въпрос устойчивостта на потребителите, след като продажбите на дребно паднаха през септември за първи път от седем месеца. Доверието на потребителите е по-ниско, а растежът на заплатите се забавя.
Бизнес инвестициите вероятно са се свили допълнително, след като паднаха през второто тримесечие до най-ниското ниво за последните три години и половина. В допълнение към напрежението в търговията, което тежи на капиталовите разходи, по-евтиният петрол подбива разходите за сондаж на нефт и газ.
Проблемите в дизайна на аерокосмическия гигант Boeing също са навредили на инвестициите в бизнеса, с известни различия в износа. Най-големият производител на самолети в света миналата седмица отчете 53% спад на тримесечната печалба поради „приземяването“ на най-продавания модел 737 MAX. Самолетите бяха изтеглени от експлоатация през март след фатални катастрофи в Индонезия и Етиопия.
Търговският дефицит вероятно се е свил спрямо периода април-юни. Икономистите обаче разглеждат свиващия се дефицит като маскиране на основната слабост в икономиката.
„Обемът на търговията в САЩ се забавя и бавният растеж в световен мащаб вероятно стои зад това“, казва Майкъл Гапен, главен икономист в Barclays в Ню Йорк. Той отбеляза, че спадът в обема на търговията се приближава до нивата, наблюдавани по време на индустриалната рецесия през 2015-16 г., което според него „предполага потенциал за по-нататъшно забавяне на дейността в САЩ“. Търговията отне 0.68 процентни пункта от ръста на БВП през второто тримесечие.
Вероятно бизнесът е трупал запаси с умерено темпо през последното тримесечие. По-бавното натрупване на запаси също е фактор за слабото производство. Очаква се държавните разходи да са намалели, след като се повишиха с най-бързите си темпове за последните 10 години през второто тримесечие.