Apple е китайска компания?
Симбиотичната връзка на технологичния гигант с Китайската комунистическа партия излага инвеститорите на големи рискове
Тъй като акциите на Apple са близо до най-високото си ниво за всички времена, струва си да се запитаме как стигнаха дотам и колко дълго може да продължи това. Най-ценната компания в света прави страхотни продукти, но може да се окаже, че най-големият двигател на цената на нейните акции е тясната връзка, която изпълнителният директор Тим Кук поддържа с Китай, пише Financial Times в своя коментарна статия.
Серията от споразумения с Китайската комунистическа партия осигурява на Apple очарователно съществуване, когато става въпрос за производство и продажби на продукти в Китай. Но страшни точки с данни продължават да изскачат.
Само през последните седмици Китай санкционира Lockheed Martin и Raytheon; започна проучване на Micron; нахлу във фирмата за надлежна проверка Mintz Group и арестува част от нейния персонал; задържа 17 японски бизнесмени, включително високопоставен член на Astellas Pharma; наложи рекордна глоба срещу Deloitte и измени своя закон за шпионажа, за да обхване обикновените бизнес дейности.
Независимо от всичко това, по време на скорошно посещение в Китай, Тим Кук похвали „симбиотичната“ връзка на Apple.
Не можем да бъдем по-развълнувани“, каза Кук на Китайския форум за развитие в Пекин – китайска версия на Световния икономически форум в Давос, който Пекин провежда офлайн за първи път от началото на пандемията. „Apple и Китай . . . израснахме заедно и така това беше вид симбиотична връзка.“
Китайските домакини му се отплатиха, като организираха овации във водещия магазин на Apple в Пекин – един от 54-те. Но за да му напомни кой е шефът, Weibo – държавно контролираната версия на Twitter в Китай – съпостави топлото му посрещане с видеоклипове на Shou Zi Chew, ръководител на TikTok, разбит от американски законодатели.
Дори Хуа Чунин, помощник външен министър на Китай, се включи в това:
Which country is more open toward foreign businesses? pic.twitter.com/EnqJVmx87m
— Hua Chunying 华春莹 (@SpokespersonCHN) March 27, 2023
Както Патрик Макгий от mainFT съобщи, Кук внедри Apple все по-дълбоко в Китай през последните 20 години. След сключването на тайно споразумение от 2016 г. за инвестиране на 275 милиарда долара в китайската икономика, работна сила и технологични възможности, iPhone се превърна в бестселър. В действителност Apple сега е толкова китайска компания, колкото и американска.
Почти една пета от приходите му идват от продажби в Китай, а оперативните печалби в по-голям Китай – Хонконг, Макао, Тайван и континенталната част – надхвърлиха 31.2 милиарда долара през 2022 г. Това е сериозна част от приходите на Apple.
Компанията обаче предоставя повече от пари и интелектуална собственост. Отношенията се подобряват от доверието, което марката на Apple придава на една репресивна, автократична държава, и гъвкавостта, която демонстрира в подкрепа на целите на комунистическата партия. Когато се стигне до тях, Apple просто не може да каже „не“.
Какво направи Apple по искане на комунистическата партия:
- Apple забрани HKmap.live – приложение за карти, което протестиращите в Хонконг използваха за проследяване на движенията на полицията – дни след като го одобри. Компанията каза на Reuters, че местните власти се оплакват, че „приложението е използвано за засада на полицията“;
- Apple ограничи споделянето на файлове на iPhone в Китай, след като антиправителствени протестиращи използваха AirDrop за разпространение на листовки, критикуващи комунистическата партия, отчасти вдъхновени от човека от Пекин, който окачи банери, настояващи за отстраняване на Си Дзинпин;
- Новата функция за поверителност на Apple, предназначена да скрие уеб сърфирането на потребителя от доставчици на интернет услуги и рекламодатели, няма да бъде налична в Китай;
- Десетки хиляди приложения изчезнаха от китайския магазин за приложения на Apple: чуждестранни новинарски издания, услуги за гей запознанства и приложения за криптирани съобщения. Също така са блокирани: инструменти за организиране на продемократични протести и заобикаляне на интернет ограниченията и приложения за Далай Лама;
- Apple казва, че китайските потребителски данни са безопасни, но Apple е отстъпила контрола върху своя център за данни Guiyang на китайското правителство. Държавните служители управляват компютрите: цифровите ключове, които отключват тези системи, се съхраняват в центровете за данни, които те трябва да защитават.
Кук говори за граждански свободи и неприкосновеност на личния живот: похвални чувства без значение в Китай, където Apple няма друг избор, освен да предостави данните на своите китайски клиенти на правителството. Вероятно без да иска, Apple се превърна в помощник на наблюдението и правителствената цензура.
Тези сложности не се губят при управлението. Apple върви трескаво на пръсти към изхода: премества производството на iPhone в Индия, AirPods във Виетнам, Mac в Малайзия и Ирландия – и събира стотици служители в „тигрови екипи“, за да премести веригата на доставки.
Но тези усилия изглеждат безполезни: Apple вероятно никога няма да успее напълно да напусне Китай. Дори малките смени рискуват отмъщение от страна на китайски владетели, които биха могли да отмъстят, като насочат китайските потребители срещу продуктите на Apple. Ще позволи ли Китай, който допринесе изключително много за успеха на Apple, да ѝ позволи да се изплъзне? Защо биха го позволили? Това са проблеми, създадени от Apple: в обозримо време Apple няма друг избор, освен да направи това, което Китай иска.
Което повдига очевидни въпроси: SEC обръща ли внимание? Какво ще кажете за неговите одитори? Защо инвеститорите са оптимистични? Всички те са били предупредени от Дъг Гътри и други. Предложение № 6 в бюлетината за пълномощник на Apple за 2023 г. описва проблемите:
- Правенето на бизнес с комунистически Китай представлява уникален, значителен, належащ риск, който изисква специално отчитане;
- Потенциалните щети от зависимостта на Apple от комунистически Китай засягат всеки аспект от нейния бизнес. Тези специфични за Китай рискове трябва да бъдат оценени и докладвани по-изчерпателно;
- Съществуващите оповестявания са фрагментирани, непълни и неясни. В резултат на това тези разкрития са неадекватни за оценка на бизнес рисковете, свързани с комунистически Китай.
Вместо да предупреждава инвеститорите за рискови инвестиции в най-ценната компания на Америка, SEC предупреждава инвеститорите за недостатъчни оповестявания от китайски компании. Ако SEC обърна внимание, може да заключи, че Apple е китайска компания във всичко, освен в седалището. И докато Apple може да представлява най-очевидния проблем, десетки други „американски“ компании са изправени пред подобни въпроси.
Харесва ви или не, инвестицията в Apple е геополитически залог, съвременната корпоративна версия на гръцката трагедия на Великите сили: Apple като играчка на боговете, притисната между Китайската комунистическа партия и американските интереси.
Както отбелязват полковниците Кио Лианг и Уанг Ксиангсуи, стратези на PLA и автори на Unrestricted Warfare, войните не трябва да се водят кинетично, когато икономическият лост упражнява повече власт над противника. Полковниците отбелязаха, че всяко имущество е оръжие. ККП контролира фабриките и работната сила, които произвеждат продуктите на Apple, контролира достъпа до китайския пазар и доминира глобалната верига на доставки на Apple. За ККП толкова ценен актив като Apple е наистина мощно оръжие.
В надпреварата с времето борбата на Apple за намаляване на зависимостта от Китай няма да победи силата на ККП да изтрие по-голямата част от стойността ѝ с един удар на писалката. Инвеститори, обърнете внимание, призовава материалът на FT.