8 архитектурни чудеса, вдъхновени от лятното слънцестоене
Те са вдъхновени от култа към слънцето
За тези от нас в Северното полукълбо, 21 юни отбелязва лятното слънцестоене - най-дългия ден от годината. Олицетворявайки официалното начало на лятото, това слънцестоене е причина за много празници по целия свят. Но слънцестоенето също така предлага възможност да се възхищаваме на опита на архитектите от древния свят, които са проектирали храмове, пирамиди и други интригуващи сгради, издигнати съвсем точно по движението на слънцето.
Знаем, че древните са обръщали голямо внимание на движението на слънцето – не само, защото реколтата и изхранването са зависели от това. Слънцето е било обект ни на много култове.
Вижте осем архитектурни чудеса по света, вдъхновени от слънцето и лятното слънцестоене, представени от Architectural Digest.
1. Храм на слънцето, Мачу Пикчу, Перу
Юни в южното полукълбо носи зимното слънцестоене. Инките се покланят и вярват, че са потомци на слънцето, и така в полукръглия Храм на слънцето в Мачу Пикчу в Перу те са построили прозорец, така че през зимното слънцестоене слънцето да свети през него и да освети специфично място, издълбано върху свещена скала.
2. Стоунхендж, Англия
Произходът на Стоунхендж, в Уилтшир, югозападна Англия, е обект на много теории. Оригиналната цел на 5000-годишния пръстен от камъни - всеки с височина около 13 фута и тегло около 25 тона - остава неизвестна, но тук е бил място за празнуване на лятното слънцестоене в продължение на хиляди години. Английските власти, които поддържат праисторическия обект, отварят Стоунхендж в деня на слънцестоенето, което осигурява рядък шанс човек да се приближи до мистериозните камъни. Хиляди посетители, много колоритно костюмирани, прекарват нощта на 20 юни тук, за да станат свидетели на изгрева на слънцето. Ако застанете вътре в пръстена, обърнат на североизток през входа, ще видите, че слънцето се издига над Heel Stone, един блок непосредствено извън кръга.
3. Пръстенът на Бродгар, Шотландия
През юни нощите са кратки на шотландските острови Оркни. И ако искате да участвате в празненствата на лятното слънцестоене, ще трябва да станете много рано. В 3 часа сутринта те започват в „Пръстена на Бродгар”, каменен кръг на остров Мейнлейнд. От 2500 г. преди Христа, на този ден камъните в Пръстена, известен също като Храм на Слънцето, се приравняват със залеза и изгрева на слънцестоене.
4. Голямата пирамида в Гиза, Египет
Завършена около 2560 г. пр. Хр. за фараон Хуфу, познат повече с гръцкото си име Хеопс, Голямата пирамида в Гиза продължава да разкрива дълго скрити тайни. Само миналата година изследователите откриха преди това неизвестна стая над Голямата галерия на пирамидата. В продължение на векове египтолозите предлагат различни теории за изграждането на шестте пирамиди, които съставляват комплекса непосредствено край Кайро - с различни твърдения за това как са били построени, от кого и защо. Посетете на слънцестоене и ще бъдете убедени, че Слънцето е една от характеристиките, определили техните точни позиции. Ако стоите непосредствено пред Сфинкса, ще видите слънцето точно между пирамидите на Кафра и Хуфу. И освен това, този спектакъл образува образ, който копира египетския йероглиф "Akhet", което означава "хоризонт".
5. Чичен Ица, Мексико
Стъпаловидната пирамида на Чичен Ица е известна най-вече с драматичната светлина на пролетното равноденствие, когато залязващото слънце хвърля сянка на змия, която се спуска по северните стъпала. Почти толкова впечатляващ е и спектакълът на слънцестоене. Изградени от маите между 1000 и 1200 г. пр. Хр., осите, минаващи през северозападните и югозападните ъгли на пирамидата, са ориентирани към издигащата се точка на слънцето при лятното слънцестоене и неговата точка на залязване при зимното слънцестоене. През лятото северните и източните страни са осветени, докато южната и западната страна са покрити със сянка, което създава ефект, сякаш пирамидата е разделена на две.
6. Джантар Мантар, Ню Делхи, Индия
В началото на 18-и век Махараджа Савайи Джай Сингх II от Джайпур построява пет астрономически обсерватории в Северна Индия: Джайпур, Ню Делхи, Варанаси, Ужайн и Матура. Джантар Мантар в Ню Делхи се състои от 13 каменни инструмента за прогнозиране на времето, измерване на позицията на небесните тела и определяне на ширината. Сред тях са Брихат Самрат Янтра, огромен слънчев часовник, който точно дава местното време в Ню Делхи и Мишра Янтра, предназначени да определят най-краткия и най-дългия дни в годината, както и да посочат точния момент по обяд в различни градове по свят. При зимното слънцестоене (най-краткия ден от годината) един стълб напълно покрива другия със своята сянка, докато при лятно слънцестоене (най-дългият) не хвърля сянка.
7. Слънчевите тунели, Юта, САЩ
Покойната американска лендарт художничка Нанси Холт казва, че идеята за слънчевите тунели я спохожда, докато наблюдава изгрева на слънцето в отдалечена долина в пустинята. Работата, която Холт завършва през 1976 г., се състои от четири бетонни тръби (18 фута на дължина и 9 фута в диаметър), подредени във формата на отворен кръст и поставени така, че да обграждан слънцето на хоризонта по време на лятното и зимното слънцестоене. Сега мястото се поддържа от Фондация Dia Art, която съветва посетителите да си приготвят с достатъчно храна, прясна вода и гориво, за да преодолеят всякакви неблагоприятни климатични условия: най-близките съоръжения са на 45 минути.
8. Каньона Чако, Ню Мексико, САЩ
Пясъчните сгради в каньона Чако са проектирани в съответствие с движението на слънцето, луната и звездите. Тук са живели между 850 и 1250 г. индианските племена пуебло. Днес в едноименния национален парк има редица пътеки за разходка, а на слънцестоене може да се присъедините към рейнджърите в Casa Rinconada, за да наблюдавате изгрева.