България е на крачка от влизане в „чакалнята“ на Еврозоната
Остана само условието две банки да увеличат капиталовите си буфери, каза финансовият министър
Изминаващата 2019 г. беше успешна за българската икономика и държавата. Сивата икономика намалява, а приходите по консолидираната фискална програма се увеличават. С тези думи финансовият министър Владислав Горанов обобщи отминаващата година преди заседанието на Министерския съвет днес, съобщи „Нова телевизия“.
По думите на министъра на финансите България е на крачка от присъединяването към Валутно-курсовия механизъм (ERM-2), известен още като „чакалнята“ на Еврозоната. Според него единственото условие, което остава пред България, е изпълнението на плановете за увеличаването на капиталовите буфери на две от българските банки. Горанов изрази очакванията си до края на месец април 2020 г. страната ни да успее успешно да финишира дългия си път към включването на българския лев във Валутно-курсовия механизъм.
Припомняме, че през изминалата седмица в интервю за „Дарик Радио“, той заяви, че от 1 януари 2023 г. българите ще започнат да пазаруват в евро вместо в лева.
Владислав Горанов заяви, че ресорното му министерство е успяло да постигне напредък по три основни приоритета – поддържане на фискална и финансова стабилност на държавата, присъединяване на България към ERM-2 и борбата със сивата икономика.
По приоритета за поддържане на финансовата и фискалната стабилност на държавата той отбеляза, че и двете цели са налице.„Неслучайно през тази година и трите рейтингови агенции оцениха положително кредитния рейтинг на българската държава – през март „Фич“ увеличи перспективата на дългосрочния кредитен рейтинг на България от стабилна на положителна, през август „Муудис“ повиши перспективата на кредитния рейтинг от стабилна на положителна, през ноември „S&P“ повиши дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на страната ни в чуждестранна и местна валута“, каза финансовият министър.
Той определи като хубава новина това, че „успяхме да убедим Световната банка да открие втория си в света център за споделени услуги – от юли месец той вече работи в София“.
Като успех е и фактът, че, макар и с малко забавяне, ще стартира електронното възлагане на обществени поръчки. Министърът уточни, че от 1 януари 2020 г. всички второстепенни разпоредители с бюджет на финансовото министерство и самото ведомство, а по график и другите министерства, ще започнат да възлагат обществени поръчки електронно.