България сред най-евтините страни за живот, но с долари
Изследване сравнява цените на основни стоки и наемите на жилище
~ 3 мин.
България е сред най-евтините страни за живот, но... ако доходите са в долари.
Сред тях са местният индекс на покупателната способност, който изчислява относителната покупателна способност на типичната заплата в съответната страна, в сравнение с Ню Йорк; Индекс на наемите, който сравнява цените на наемите в съответната страна, в сравнение с Ню Йорк; индекс на хранителните продукти, който сравнява цените на хранителните продукти в съответната страна с Ню Йорк и индекса на потребителските цени, който сравнява цените на местните стоки и услуги, в това число ресторанти, хранителни продукти, транспорт и комунални услуги, с тези в Ню Йорк.
Дори и сред 50 най-евтини държави наемите са поне със 70% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк, хранителните стоки са с поне с 40% по-евтини, а потребителските стоки струват поне с 30% по-малко. Местната покупателна способност в тези страни обаче варира значително, пише Money CNN, цитирана от Profit.bg.
България се нарежда на 20-о място в тази класация.
Според данните на GoBankingRates местната покупателна способност е с 40.2% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк. Наемите са с 98.2% по-ниски, хранителните продукти са с 68.4% по-евтини, а местните стоки и услуги излизат като цяло с 64.2% по-евтино.
Най-основният фактор, който нарежда България сред най-евтините държави за живот от гледна точка на скъпия долар, са ниските цени на наемите.
В класацията се посочва, че във Варна, който е един от най-големите български градове, наемът е 232 долара на месеца за апартамент с една спалня. Храните и потребителските стоки също са по-евтини в България, в сравнение с повечето други страни в класацията.
На една позиция след България в класацията се нарежда Румъния, където местната покупателна способност е с 47.2% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк, наемите са с 92.1% по-ниски, храните са със 70.4% по-евтини, а като цяло цените на стоките и услугите излизат с 65.2% по-евтино.
Преди България и Румъния в класацията на 19-о място се нарежда Гърция, където местната покупателна способност е с 3.6% по-висока, в сравнение с Ню Йорк. Наемите обаче са с 91.6% по-ниски, а хранителните стоки с 57.31% по-евтини. Цените на стоките и услугите в южната ни съседка като цяло са с 48% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк.
Преди Гърция в класацията е още една балканска държава – Сърбия, която заема 18-ата позиция. Покупателната способност на сърбите е с 52.4% по-ниска, в сравнение с Ню Йорк. Наемите там са с 94.6% по-ниски от Ню Йорк, а храните със 73.2% по-евтини. Като цяло стоките и услугите излизат с 66.8% по-евтино.
Петте най-евтини държави за живот, от гледна точка на скъпия долар, са Казахстан, Саудитска Арабия, Косово, Индия и Южна Африка.
В Казахстан покупателната способност е с 38.2% по-ниска, а наемите са с близо 90% по-малки. В Саудитска Арабия наемите и стоките и услугите са с 85.9% и 49.4% по-ниски, в сравнение с Ню Йорк, но покупателната способност на местните е с 33.6% по-висока.
Наемите в заемащата третата позиция Косово са с 91.5% по-ниски, а стоките и услугите са със 72.6% по-евтини.
В Индия имат с 20.9% по-ниска покупателна способност, отколкото в Ню Йорк, а наемите са с над 95% по-ниски.
Първото място е за Южна Африка, където покупателната способност е с близо 27% по-висока, в сравнение с Ню Йорк, а наемите са с 87.5% по-ниски. Храните струват със 71% по-малко, а като цяло местните стоки и услуги излизат с 65.8% по-евтино, в сравнение с Ню Йорк.