Българското изобретение CAPPLO няма аналог в света
България е първата страна, в която устройството се тества
Драгослав е програмист, фен на приложната електроника и високите технологии още от ученик. Електроинженер е по образование, завършва Университета в Ниш. През 2007 г. основава първата си компания за дизайн, програмиране и производство на електронни устройства и автоматизирани системи, EUROgenix, която печели много международни отличия.
Драгослав е създателят на CAPPLO - иновативно високотехнологично решение с изключителна социална насоченост. Устройството ще осигури по-надеждна защита за децата с аутизъм и по-голяма сигурност на техните семейства. Economic.bg разговаря с него за пътят, който е извървял, бъдещите му планове и изобретението, което е единствено по рода си.
Как се роди идеята за изобретението Capplo?
Процесът по „измислянето“ на CAPPLO започна още в края на 2013 година. По това време момченце с аутизъм в САЩ беше намерено в реката, след като 4 хил. души го издирваха 3 месеца. Тогава се замислих още по-сериозно за моя син, който също е аутист. Страхувах се, че и той може да избяга от вкъщи или от училище, въпреки нашите предпазни мерки. Не можах да намеря подходящо приспособление на пазара, което да му даде сигурност и защита и тогава реших да използвам това, което мога да правя най-добре – приложна електроника и програмиране - и да създам ново решение. Ако мога да помогна на него, казах си, защо да не създам нещо, което да помогне и на други деца в подобно положение.
Създадохме концепцията за иновативното устройство и неговата софтуерна платформа, направихме първите версии, а след това и усъвършенстваните версии до достигане на този финален вариант. Нарекохме устройството CAPPLO. Името съдържа думите child, care, cloud, community, innovation, technology, application, location, support, love (от англ. ез. – „дете“, „грижа“, „облак“, „общност“, „иновация“, „технология“, “приложение“, „местоположение“, „подкрепа“ и „любов“). Беше създадено за много кратко време, само 9 месеца. След това известно време го тествахме. Първият му „клиент“ беше моят син Дейвид. Той носи много прототипи- алфа устройства и тестови сензори. Понякога беше наистина забавно, друг път получавахме много важна информация, само наблюдавайки неговите движения и жестикулации. През този период събрахме много информация. Когато пуснем платформата, Дейвид ще получи своя първи оригинален CAPPLO, който ще бъде неговият личен „охранител”. CAPPLO ми даде възможност да разбера детето си много по-добре.
Какво е предназначението на устройството?
CAPPLO е преносимо електронно устройство, предназначено за деца с аутизъм от 2 до 18-годишна възраст, като може да се използва и от деца с други увреждания, от възрастни със заболявания на мозъка, дори от напълно здрави деца, с оглед на тяхната сигурност.
Прикрепя се към облеклото, например тениска или потник на гърба на детето. Оборудвано е с множество сензори, които следят къде е детето, каква е позицията на тялото му, дали е паднало, 3D движението, вибрациите (включително при гърч и епилептични пристъпи), има ли повишение на температурата и т.н.
CAPPLO регистрира всяка промяна в състоянието на детето и при отклонение изпраща sms и звуков сигнал до родителя и до посочения от него кръг от доверени хора на мобилен телефон, лаптоп или таблет, според настройките, които са задали. Така се осигурява по-надеждна защита за децата с аутизъм, по-голяма сигурност за техните семейства и се изгражда общност от съмишленици.
Всички данни се събират в реално време в cloud-базирана платформа и се съхраняват за последващ анализ. Системата има функцията да събира информация за моделите на поведение на всяко едно дете и на базата на това да предвиди опасни ситуации. Събраните масиви от данни могат да намерят приложение за анализи и изследвания в научно-изследователски, университетски, терапевтични и фармацевтични центрове.
Откъде намерихте средства за финансиране на проекта?
Кандидатствахме за финансиране от Eleven в началото на 2015 година, одобриха ни и през юни същата година регистрирахме start-up компанията EuroPATC в България. Eleven направиха две последователни инвестиции на обща стойност сто хиляди лева. Също така инвестирахме собствен капитал. CAPPLO се радва и на подкрепата на бизнес ангели, които се включиха в много ранен етап от съществуването на компанията – още в първите месеци. Финансирането от бизнес ангелите дори надвишава инвестицията на фонда. Това не се случва често. Струва ми се, че всички те видяха не само бизнес потенциал, но и бяха привлечени от смисъла на каузата – по-добра защита на децата с аутизъм и повече спокойствие за техните родители.
Безопасно ли е CAPPLO да бъде носено постоянно от децата, страдащи от аутизъм?
Устройството е напълно безопасно и изцяло безшумно - за да не смущава по никакъв начин детето и да не го кара да изпада в допълнителен стрес. Може да се носи непрекъснато, дори и когато детето спи.
По какво устройството се различава от други устройства за деца с аутизъм?
Останалите устройства за деца с аутизъм в света (часовници, гуменки, гривни) имат доста по-ограничени възможности. Те нямат сензори, поставят се директно на кожата (което за свръхчувствителните деца с аутизъм е проблем), нямат поддържаща уеб платформа за споделяне на идеи и практики и помощ от съмишленици.
Каква е цената на CAPPLO и има ли аналог в световен мащаб?
Изобретението е технологична новост в световен план. България е първата страна, в която тази новост без аналог в света се изпробва, както и първата държава, в която устройството ще бъде пуснато на пазара. В момента CAPPLO се предоставя за безвъзмездно ползване на 30 български семейства в София и в Пловдив. Семействата са подбрани от фондация I CAN TOO. За изпитателния перииод родителите получават устройството и достъпа до системата безплатно, благодарение на подкрепата от VIVACOM. Разчита се на тяхната обратна връзка.
Окончателно цената на CAPPLO ще бъде формирана след 6-месечния тестови период. Цената на устройството засега е в диапазона 200 – 220 EUR (еднократна инвестиция). Предвижда се и месечен абонамент от 15 EUR, който ще покрива обслужването и достъпа до платформата.
Работи се и върху вариант за учредяване на специален благотворителен фонд към I CAN TOO, който да подпомага достъпа на социално слаби семейства до устройството и услугата.
Къде ще предлагате изобретението? Как планирате да стигнете до чужди пазари и към кои пазари се стремите?
Както споменах, сега сме в етап „изпитване“ на продукта в реална среда. Планираме масовите продажби да започнат от България през м. декември 2016 г. Следва маркетинг кампания за анонсиране на устройството на международните пазари, като тук много ще ни помогне и crowdfunding инициативата – една от първите ни стъпки в популяризиране на CAPPLO. Ще разчитаме основно на директни и онлайн маркетингови подходи. От тук, от България, тръгваме с нашето устройство. След това „отиваме“ в Сърбия, Черна гора, Босна. После - в целия свят.
Какви ще бъдат следващите етапи в развитието на CAPPLO?
В момента в България тестваме финалната версия на устройството или почти финалната. Казвам почти, защото все още нанасяме последни щрихи по отношение на калъфа, цветовете и други дребни настройки. Разчитаме много и на обратната връзка от семействата, които изпробват CAPPLO.
За в бъдеще предвиждаме следващи версии и вече работим по тях. Ще бъдат добавени нови характеристики като индикации за стрес и тревожност чрез комбинация от допълнителни сензорни технологии.
Ще има възможност да се предвидят епилептични пристъпи чрез свързване на устройството с друго такова – тип слушалка - за измерване на електрическата активност на мозъка (ЕЕГ) и др. Очаква се новата версия на устройството да бъде готова в края на 2017 г.