Българското море по-чисто от гръцкото от догодина
2,5 млрд. лв. ще бъдат инвестирани през новия програмен период за изграждане и рехабилитиране на пречиствателни съоръжения
През последните няколко години бяха направени много инвестиции по българското Черноморие. Ние се стремим да насочваме усилията за изграждане на пречиствателни съоръжения и ВиК мрежа, където няма такива, и съответно да се рехабилитират съществуващите, така че да се приведат в съответствие. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева в сутрешния блок на БТВ.
Тя обясни, че е съгласна с думите на премиера Бойко Борисов, че водата по българското Черноморие вече е по-чиста от тази в Гърция и Турция, защото у нас се инвестира толкова приоритетно и целенасочено.
„Големият проблем беше т.н. строителен бум през 2005-2008 г., когато курортите места се разрастнаха, без да бъдат обезпечени с адекватна инфраструктура“, коментира Василева.
Преди дни бе открита пречиствателната станция в Созопол. До момента в Черноморец и Созопол не е имало пречиствателно съоръжение. „Всички отпадъчни води се пречистват в пречиствателната станция и след това се отвеждат на 2 км навътре в морето“. Обясни министърът.
По думите й повече от 300 млн. лв. са вложени за рехабилитация и изграждане на пречиствателни съоръжения. Такива бяха открити в Созопол, Поморие, Варна, Провадия, Руен, Бургас и други.
„Смятам, че това, което се прави подпомага опазването на Черно море. Необходимо е да се продължава и с изграждането на пречиствателни съоръжения в по-малките населени места, както и да се обръща внимание на правилната експлоатация“, категорична е Ивелина Василева.
По ОП „Околна среда“ през стария програмен период бе осигурено мащабно финансово подсигуряване за изграждане на пречиствателни съоръжения. През новия програмен период 2,5 млрд. лв. ще бъдат налични за изгаждане и рехабилитиране на тези важни съоръжения. Приоритетно инвестираме в чувствителните зони, подчерта министърът на околната среда и водите.
Тя коментира и темата със замърсяване на въздуха в района на Русе. По думите й едно от предприятията, произвеждащо автомобилни части, подлежи на постоянен контрол и проверка и са му наложени санкции. „Изготвена е заповед на регионалната инспеция за принудителна административна мярка за спиране на част от производството. В Гълъбово също има засилен контрол и наблюдаване на емисиите. Здравната инспекция наложи намаляване на мощностите, за да се влезе в нормата“, поясни Василева.