Без подкрепа от опозицията управляващите промениха КЕВР
Съставът на комисията се свива от деветима на петима членове
Без подкрепата на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ управляващата коалиция окончателно прокараха промените в Комисията за енергийно и водно регулиране, предложени от четирите партии в управлението. В основата им са редуциране на състава на КЕВР от деветима на петима членове, както и промяна на изискванията към кандидатите.
С мястото си като член на комисията официално се разделят представителите на ГЕРБ и ДПС – Георги Добрев и Ремзи Осман. Двамата са експерти с икономически и юридически опит, а според промените в Закона за енергетиката такива вече няма да има в КЕВР. Освен с тях, комисията ще се раздели с още двама след жребий измежду Владко Владимиров и Александър Йорданов от „Патриотичен фронт“ и Георги Златев от „Воля“. Членове на КЕВР вече ще бъдат само двама в областта на енергетиката и на водоснабдяването и канализацията.
Така броят на членовете на КЕВР се свежда до петима, като следващия месец по всяка вероятност ще бъдат сменени и двама от тях – председателят Иван Иванов и Евгения Харитонова от ГЕРБ, чиито мандати вече са изтекли. Така новата власт ще има възможност да вкара двама свои експерти в КЕВР, а заедно с представителят на БСП там Димитър Кочков четирите партии в управлението си гарантират мнозинство.
Според мотивите на законопроекта промяната цели оптимизация на състава на комисията и реализиране на „значителни финансови икономии“. В същото време депутатът от ДПС Петър Чобанов обърна внимание на факта, че според проектобюджета за 2022 г. вместо икономии разходите за персонал на КЕВР растат от 7.7 млн. лв. на 8.1 млн. лв. Депутатът от ДПС Рамадан Аталай остро се възпротиви и срещу идеята да отпаднат юридическият и икономическият член на КЕВР.
На девет човека беше трудно да анализират предложенията за промяна на цените, да упражняват контрол, а сега ги редуцирате - каква е причината“, попита Рамадан Аталай от ДПС.
От БСП защитиха законопроекта с аргумента, че доверието е КЕВР е много ниско и затова се налагат промени. Виктория Василева от „Има такъв народ“ посочи, че ефективността на деветчленния състав на КЕВР е „над 2 млрд. лв. загуби на БЕХ заради лобистки решения на комисията“.
Законопроектът за промени в КЕВР бе приет максимално скоростно при намаление на срока между двете четения. През това време от ГЕРБ предложиха да се разшири кръгът на лицата, които могат да правят предложения за избор на състав на КЕВР. В момента това правомощие имат единствено народните представители, а от ГЕРБ предлагат президентът, синдикати и работодателски и потребителски организации също да могат да предлагат кадри за членове на КЕВР. Депутатите обаче не подкрепиха идеята.
Освен това депутатите взеха решение, ако член на комисията не може да изпълнява задълженията си в срок до 3 месеца, той да бъде предсрочно отстранен. Досега този срок бе 6 месеца. Аргумент защо се налага намаляването не бе даден.