„Няма да е лесно“: Без политическа консолидация еврото в България ще е мираж
Без обединение с широки приоритети след изборите през април смяната на валутата изглежда трудно
Предстоящата работа на България по пътя към еврозоната няма да бъде лесна. Нужна е както политическа, така и фискална консолидация, за да успее страната да смени националната си валута с европейската. Около това мнение се обединиха президентът Румен Радев и гуверньорът на Българската народна банка Димитър Радев по време на форума „България по пътя към еврото“ в София – първата държавна конференция, която има за цел да подчертае позитивите на присъединяването на България към европейския валутен съюз.
В изявленията си и двамата подчертаха, че от ключово значение за трансформацията е изходът от политическата криза. Именно с обединението на няколко политически сили с широко подкрепени приоритети може да се осъществят нужните законодателни реформи в три ключови за еврозоната закона. Те останаха без подкрепа в предишния 48-и раздробен парламент.
На следващите парламент и правителство няма да им е лесно. Ще трябва да взема отговорни и трудни решения – не само за инфлацията, но ще трябва да удържат дефицита, а синдикатите са на първия ред – те ще искат, и са прави да искат, защото не бива процесът по присъединяване към еврозоната да носи понижение на стандарта на българите“, категоричен бе президентът.
Политическата ситуация
Именно чрез политическата консолидация България може да види и фискална консолидация, която ефективно да овладее инфлацията без популистки решения. Вероятно само чрез фискална консолидация България ще успее да отговори и на критерия за бюджетния дефицит, който по данни на Министерството на финансите без свиване на разходи може да надхвърли 3% от брутния вътрешен продукт. Това от своя страна вероятно би била червена линия пред влизането на България в еврозоната от началото на новата индикативна дата – 1 януари 2025 г.
Според гуверньора на БНБ именно политическата криза е в основата на отлагането на индикативната дата за еврозоната.
Генезисът на цялостното забавяне на процеса на присъединяване към еврозоната е в политическата рамка и в политическата криза през последните две години“, коментира Димитър Радев.
Според него текущите проблеми със законодателната програма и с вътрешните фактори за високата инфлация до голяма степен са следствие на политическата криза. В резултат на тази криза бюджетният процес в страната е силно разстроен.
През последните две години не разполагаме с ясно дефиниран Закон за държавния бюджет и с реалистична макроикономическа рамка и средносрочна фискална програма“, описа ситуацията управителят на БНБ.
Според него спиралата от избори и почти постоянна неофициална предизборна кампания води до тенденция на разхлабване на традиционно силната фискална позиция на страната, което подхранва инфлацията и затруднява мерките за нейното овладяване.
Стъпките в бъдеще
Темата с промяната в цените е особено чувствителна за България. По тази причина властта ще работи активно в следващите месеци за създаването на инструкции за смяната на валутата и ще финализира законопроектите, които са от ключово значение за еврозоната, и които трябва да бъдат актуализирани с новия времеви период. Те ще бъдат внесени наново в парламента веднага след свикването на законодателната власт в новия ѝ състав.
Убеден съм, че членството на България в еврозоната ще доведе до позитиви, но голямото предизвикателство е да повярват хората. Те изгубиха доверие, защото често плащат грешките в управлението. Спечелването на доверието обратно изисква отговорна работа на институциите“, заяви президентът.
Той призова за укрепване на контролните органи и механизми, като се приложат такива модели, които да не носят спекула и ръст на цените и междувременно се запази жизнения стандарт на българите.
Според него печеленето на доверието на европейските партньори се измерва с действията на България, с които допринася за региона и даде за пример завършването на газовата връзка с Гърция и сделката с турската компания Botas.
Какви са позитивите?
Служебният премиер Гълъб Донев бе категоричен, че въвеждането на еврото ще донесе допълнителна устойчивост на България и ще бъде допълнителен тласък на компанията към средното ниво на стандарта на живот в Европа.
Това води до стимулиране на инвестициите, а това на свой ред е добре за гражданите, защото води до повече и по-добре платени работни места“, коментира той.
Според него най-важният и позитивен пример, от който да черпим опит, е този на новите страни членки, в които виждаме „огромен напредък след присъединяването“.
Целта е българите да живеят по-добре и икономиката да бъде по-силна“, сподели президентът Радев.
Вицепремиерът по европейските въпроси допълни, че именно след смяната на валутата България ще участва на всяко заседание на Европейската централна банка, като така ще участва във взимането на решения за паричната политика на общата ни валута.
Всяка година забавяне носи щета и висока цена за България“, заяви Пеканов.