И ОББ очаква България да овладее инфлацията за еврозоната догодина
Очакванията за българския БВП са занижени заради рецесията в Германия и политическата криза в България
Още една от големите банки в България – ОББ очаква България да отговори на инфлационния критерий за еврозоната едва догодина. В своя месечен икономически бюлетин за октомври тя прогнозира средногодишната инфлация в България да се забави от 8.6% през 2023 г. до 3.1% през настоящата и 3% през следващата година.
Данните са без промяна спрямо прогнозите от септемврийското издание на бюлетина, но представляват лека ревизия в посока надолу спрямо януарските оценки. Тогава допусканията бяха, че средногодишният ръст на цените у нас ще бъде 5% през тази и 3% през следващата година.
„От своя страна средната 12-месечна инфлация, релевантната за приема в еврозоната, се забави през август до 3.8%. Базата за сравнение: средното от трите страни в Еврозоната с най-ниска инфлация плюс 1.5 процентни пункта, също спадна до 2.7%,
очертавайки възможност за конвергенция през следващите 3-6 месеца“, посочват от ОББ в своя анализ.
Анализът на главния икономист на ОББ Емил Калчев идва дни след този на друга от големите банки в България –Уникредит Булбанк – която също направи подобни допускания, като прогнозира, че изпълняването на инфлационния критерий за влизане в еврозоната ще се случи едва през март догодина.
Двете прогнози представляват леко забавяне от плановете на Министерство на финансите „най-късно през декември“ България да е в допустимите за валутния съюз граници.
Според актуалните данни към август ценовият индекс, който се използва за оценка на конвергенцията, е с около 1.5 пункта над допустимите граници за еврозоната.
Що се отнася до икономическия растеж на страната, прогнозата на ОББ не прави изключение от общата тенденция за занижаване на очакванията за представянето на националната икономика. Очакванията са БВП да нарасне с 2.2% през настоящата година (при 2.3% прогнозиран ръст през септември) и с 2.6% през 2025 г. (при 2.8% през септември). За сравнение – през януари прогнозите бяха за увеличение от 2.3% за тази и 3% за следващата година.
Като причини за ревизията надолу ОББ отчита
поради рецесията в Германия, най-големият търговски партньор на България, и задълбочаващата се политическа криза у нас“.
Economic.bg припомня, че миналия месец Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) занижи прогнозите си за българската икономика, като каза, че тя ще се разшири с 2.2% през тази година, а догодина ръстът ще се ускори до 2.9%.
В доклада на Уникредит се забелязва подобен песимизъм – според песимистичния сценарий на финансовата институция, при който популистки и евроскептични партии имат мнозинство и формират правителство, растежът на БВП за догодина ще е 2.6%. Оптимистичният сценарий пък се доближава до изчисленията на другите две банки, като в него се включва разширяване на икономиката с между 2.9 и 3.1%.