Без риск от зараза: „Еврохолд“ не вижда опасност за бизнеса си в България
Според компанията България трябва да се отдели от Румъния за Шенген, защото в противен случай „няма да можем да влезем там никога“
Най-големият публичен холдинг в България – „Еврохолд“ – увери, че отнетият застрахователен лиценз в Румъния и излизането от страната няма да се отрази особено на останалия бизнес на компанията. Компанията изтъква, че в последните седмици служителите ѝ са направили всичко възможно да преструктурират връзките между различните дъщерни компании в холдинга. Решението за въпросното преструктуриране е взето след няколко месеца на натиск от страна на румънските регулатори върху застрахователното дружество „Евроинс Румъния“.
Българската компания оперира от 15 години на пазара в Румъния, като за изминалите години са направени около 280 млн. евро инвестиции в страната. Според „Еврохолд“ в същността си отнемането на лиценза е политически акт, а компанията ще си търси правата по съдебен ред.
Ние ще обжалваме решението на финансовия регулатор. Ако не върнат лиценза, ще се съдим за десетки, стотици милиони. Европейската банка за възстановяване и развитие (бел. р. – която миналата година увеличи дела си в „Еврохолд“) застава на наша страна“, коментира председателят на Надзорния съвет на „Еврохолд“ Асен Христов на специална пресконференция след отнемането на лиценза.
Кризата в Румъния
По време на събитието той разказа, че най-трудните моменти за дружеството в Румъния са били преди 3 – 4 години, когато на пазара се появява румънския застраховател City, който предлага драстично по-добри условия на пазара – нещо, което Христов описа като „дъмпинг“ и впоследствие фалира. От „Еврохолд“ признаха, че върху тях е имало натиск да спасят застрахователя като закупят активите и задълженията му и го оздравят. След като дружеството все пак фалира, започват нови трудности. Христов твърди че в регулатора в момента работят лица, свързани с бившите собственици на City, и които са работили за отнемането на лиценза на компанията.
Вследствие на фалита на City, по думите на Христов, държавният застрахователен фонд е почти празен.
Няколко пъти е правен опит да се иска от държавата пари за Фонда, а сега си измиват ръцете, за да искат повече пари от държавата“, коментира Христов.
Той допълни, че при 25% пазарен дял на „Евроинс Румъния“, техническите резерви на компанията са представлявали 47% от общите в държавата. Христов добави, че на част от въпросните служители на Фонда изтичат мандатите, които са и политически обвързани и има натиск управляващата коалиция да се събори.
Действително тази финансова криза може да свали и правителството“, коментира Христов.
По негови думи компанията има около 25% пазарен дял в Румъния.
Не мога да представя, че няма да се стигне до криза на пазара. Щетите за румънската икономика може да достигнат над милиард“, призна Христов след това решение.
Ситуацията в България
„Еврохолд“ алармира за натиска върху румънското ѝ дружество преди повече от месец, като тогава бе значително по-притеснена за въздействието на един евентуален фалит на дружеството върху българската икономика. За последните месец обаче служителите на компанията са осъществили преструктурирането на холдинга, благодарение на което няма опасност неуспехът в Румъния да зарази бизнеса на компанията на някои от останалите 11 пазара, на които тя оперира, в т.ч. и България.
Ръководството на „Еврохолд“ предприе всички необходими действия, които да предпазят останалите дружества от групата и да гарантират тяхното стабилно и нормално функциониране. Казусът с „Евроинс Румъния“ няма да засегне по никакъв начин дейността на останалите дружества от групата“.
У нас компанията притежава едно от трите енергоразпределителни дружества чрез дъщерната си компания „Електрохолд“, след като придоби активите на ЧЕЗ в България.
Енергийният бизнес обаче е тотално отделен“, уверява Христов.
Tой призна основно за репутационни щети от събитието за компанията. Освен това според компанията България трябва да се отдели от Румъния за присъединяването към Шенген, защото в противен случай „няма да можем да влезем там никога“.
Правната система в България трева да пасе спрямо Румъния. Правната система им била силна – пълна лъжа“, коментира Христов.
Българският холдинг е изкупил и изцяло книжата на румънското дружество на Българската фондова борса, за да я защити от „събаряне“.
Нашето притеснение бе, че ако се сложи администратор от румънския регулатор, той ще поиска активите на българската борса и това създаваше опасност да има проблем тук“, обясни Христов.