Бивш министър на ГЕРБ влиза в надзора на държавния ВиК холдинг
Ивелина Василева ще замести Дафинка Семерджиева, която бе назначена от регионалния министър Андрей Цеков преди няколко месеца
Ивелина Василева, министър на екологията във второто правителство на ГЕРБ, влиза в управлението на „Български ВиК Холдинг“. Тя ще замести Дафинка Семерджиева като член на Надзорния съвет. Смяната е станала с решение на министъра на регионалното развитие Андрей Цеков в средата на февруари.
Първи новината съобщиха „Медиапул“. Проверка в Търговския регистър показва, че решението на Цеков е от 14 февруари. В него се посочва, че Василева става част от Надзора след проведен конкурс за избор на трима представителите на държавата.
Справка в сайта на МРРБ показва, че конкурси са обявени два пъти последователно. Първият е стартирал на 1 ноември 2023 г., но е прекратен с решение на министъра на 7 декември. На него Василева не се е явила. Прави го на следващата процедура, обявена на 11 декември – 4 дни след решението за прекратяване на първата.
Припомняме, че в средата на септември ресорният министър смени управлението на Холдинга. Той назначи 5-членен Надзорен съвет и 4-членен Управителен. Тогава в Надзора влязоха проф. д-р инж. Ганчо Димитров (председател), инж. Росица Димитрова, Богомил Петков, Кирил Симеонов и Дафинка Семерджиева.
С решението на Цеков от средата на февруари като представители на държавата са преизбрани Богомил Петков и Кирил Симеонов. Единствено Дафинка Семерджиева е сменена от Ивелина Василева. Те ще заемат длъжностите за срок от 5 години.
Промените в управлението на мегаструктурата обаче са започнали по-рано. На 4 януари със свое решение за независими членове в Надзора са преизбрани проф. д-р инж. Ганчо Димитров и инж. Росица Димитрова. Това отново е станало след проведен конкурс, като и те ще заемат длъжностите за срок от 5 години.
ВиК холдингът беше създаден в началото на 2020 г. и стана собственик на всички държавни и общински ВиК дружества в страната. Целта беше да се оптимизира управлението на различните дружества в страната, те да станат по-ефективни и излязат от тежкото финансово състояние, в което са. За целта държавата наля 1 млрд. лв. в капитала на новата мегаструктура. Справка в Търговския регистър показва, че четири години по-късно внесеният капитал продължава да е около 1 млрд. лв.