Бизнес, който променя човешки съдби
Таня Цветкова се е заела със сложната задача да популяризира социалното предприемачество в България и да осигури заетост на хората с увреждания
Социалното предприемачество е икономическа активност, която съчетава нюхът за бизнес със социална мисия. Умело постигнат баланс между социални и икономически цели. Социалното предприемачество е изцяло в полза на служителите и се издържа самостоятелно от дейността, която развива.
За съжаление, повечето социални предприятия не успяват да се издържат само със собствено финансиране, особено в първите няколко години от съществуването си и се нуждаят от проектно такова, спонсорство или някакъв друг вид подкрепа. Най-важното обаче е, че тези предприятия не просто осигуряват заетост, а дават надежда – че няма невъзможни неща.
Ателие „Декор“
Историята на ателие „Декор“ започва в далечната 2009 г., когато Таня Цветкова започва да се занимава с изработката на различни сувенири. Бизнесът върви успешно и тя успява да отвори няколко магазина в Троян. През 2015 г. нейният живот обаче се променя напълно.
Това е годината, в която преминава през множество изпитания, свързани с раждането на нейното трето дете. Заради всички проблеми и необходимостта да си остане у дома, Таня е принудена да затвори магазините си. Но решава, че е време да започне да помага и на други хора в нужда.
Стартирахме по програма, която беше за насърчаване на социалното предприемачество в Троян и наехме трима души на трудов договор през Бюрото по труда. В последните две години сме на собствена издръжка“, разказва Таня Цветкова пред Economic.bg.
Тя работи с хора с различни видове увреждания, които произвеждат вълнени топки за сушилня (бел. ред. – те се използват за запазването на дрехите, които се сушат заедно, защото предотвратяват натоварване и евентуално понижават времето за сушене). Освен това, за Баба Марта се изработват мартеници, а за коледните празници – различни сувенири, които се продават както на частни лица, така и на различни бизнеси.
Основната цел е да осигурим трудова заетост на лица с увреждания. Да се запознаят с трудовата среда и да изградят навици“, уточнява Таня.
Трудности с издръжката
От тази година дейността е прехвърлена към фондация. Основната причина е фактът, че поради трудностите, които изпитват хората с увреждания да работят всеки ден по осем часа, а и необходимостта да посещават различни занимания, фирмата не успява да покрие всички разходи, както и да осигури заплати по трудовите договори.
До края на месец май бяха постоянно наети през фирмата трима души. От началото на юни минахме на принципа на граждански договор за нещата, които те могат да изработват. Тъй като част от хората са с множество увреждания и не може да се планира такъв тип работа на трудов договор“, уточнява Таня.
Тя споделя, че именно в тази посока има множество разминавания със закона.
По закон, за да бъдеш социално предприятие, трябва да има наети лица на трудов договор, а не на граждански. В момента се водят разговори с Министерството на труда и социалната политика за промяна на разпоредбите с цел популяризиране на социалното предприемачество и осигуряване на работни места за хората с увреждания.
За момента „Декор“ се помещава в ателие под наем в художественото училище в Троян. Но Таня и нейният екип водят преговори за разрастване на дейността си и в Кърджали.
Искаме да започнем работа и с други организации на местно ниво, но проблемът е чисто организационен“, казва още Таня.
Продуктите, които се изработват в ателие „Декор“, се продават предимно на базари за ръчна изработка и през социалните мрежи. Но Цветкова е категорична, че дейността, която развиват, има по-голяма цел – да покаже на хората с увреждания, че могат да са част от обществото, да създадат свои контакти. И за да е сигурна, че всичко, което прави е в полза на хората и знае всички "подводни камъни" на социалното предприемачество, Цвети участва в Let’s GO 2023 – програма за социално предприемачество за НПО, където успява да спечели финансиране в размер на 10 000 лв.
Те до такава степен се въвличат в работата, че се чувстват като едно семейство“.