Бизнесът ни трябва да е на равни начала с европейския
Българските фирми не искат пари, а политики и ясни правила на играта, заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев
~ 2 мин.
Българският бизнес не иска по-евтина ел. енергия или по-евтин газ в сравнение с другите държави в ЕС, просто иска да е на равни начала с тях, защото иначе е неконкурентоспособен. Това заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев по време на днешната дискусия "Да!На българската икономика", организирана от КРИБ и "Стандарт", предаде репортер на Economic.bg.
Домусчиев обясни, че българският бизнес иска от държавата политики, които го правят по-конкурентоспособен. „В България цената на газта и електроенергията е най-скъпа в Европа. И отговорност за това носят политиците, а не бизнесът", добави той.
„Надявам се чрез активното съдействие на нашите членове, различни браншови организации, както и на законодателната и изпълнителната власт, ние от КРИБ да успеем да подпомогнем създаването на законодателство, което да стимулира развитието на бизнеса", поясни Домусчиев.
Имаме възможност за износ по цял цвят на конкурентни продукти с добра добавена стойност, трябва да продаваме тях вместо суровини. Има търсене за български стоки, но те трябва да са качествени. Говорим за иновативни продукти – на IT индустрията, на фармацията, на металургията и т.н., произведени от специалисти. Въпросът е да разполагаме с необходимата база, да можем да ги създаваме и експортираме. Пазарите ги има, всичко зависи от нас, подчерта Домусчиев.
На въпрос на Economic.bg за алтернативните енергоизточници и евентуално изграждане на терминали за втечнен газ на българска територия, председателят на КРИБ отговори, че поради независещи от България причини, такива терминали няма как да бъдат изградени у нас. Единствената реална възможност за това е държавата ни да си сътрудничи с Гърция, където да се изградят подобни терминали и чрез газопреносната връзка между двете държави да получаваме втечнен газ.
Коментирайки пенсионната реформа, Домусчиев заяви, че работодателите не са склонни да приемат увеличаване на осигуровките и има много други начини за попълване на държавния бюджет. В КРИБ няма да отстъпят от предложението си за по-бързо увеличаване на пенсионната възраст. „В България се пенсионираме средно 5 г. по-рано спрямо повечето европейски страни, а от друга страна не сме най-богатата държава, за да можем да си го позволим“.
„Когато достигнат пенсионна възраст, повечето от хората все още са трудоспособни и имат желание да продължат да работят. Трябва да им дадем тази възможност, а не да натоварваме обществото с излишна социална тежест.“, добави Домусчиев. „По основните въпроси, които касаят бизнеса, ние ще намерим решение в Тристранния съвет", коментира той.
Не беше подмината и темата с контрабандата и мерките за борба с нея. Домусчиев потвърди ангажимента на бизнеса в сътрудничество със съответните институции да се бори със сивия сектор и контрабандата. Според него има видим резултат от по-добрата събираемост. "Колкото повече се събира от сивия сектор, толкова по-малка ще е данъчната тежест върху бизнеса и населението", категоричен е бизнесменът.
Генералният извод от събитието е, че изпълнителната власт пое ангажимент да се правят реформи, които осигуряват перспектива на качественото и иновативно българско производство.