Бизнесът с инвестиционни имоти в България се надява на еврото и Шенген
Пазарът в България е между 200 и 300 млн. евро., като основният обем от активи са съсредоточени в офисите и търговските площи
Очакванията са, че след приемане на еврото и пълноправното членство на България в Шенген, имиджът на страната ни ще се подобри и ще имаме по-добър шанс за навлизане на междунареден инвеститор в сектора на инвестиционните имоти (офиси, търговски паркове, складове и логистични площи). Това мнение изрази Николай Георгиев, мениджър в консултантската компания Colliers International по време на Building Inovation Forum, организиран от „Градът Медия Груп“.
Пазарът на бизнес имоти в България е между 200 и 300 млн. евро. Като основният обем от активи са съсредоточени в офисите и търговските площи“, уточни Николай Георгиев.
Офис сегментът в България претърпя коренна промяна след здравната криза от 2020 г. и работните пространства вече са повече от място за работа – те се опитват да пренесат уюта на дома, предлагайки редица допълнителни удобства за служителите.
Сред най-активно развиващият се сегмент в България, от инвестиционните бизнес имоти, е пазарът на логистични и складови площи.
Този пазар регистрира много добър интерес от страна на инвеститори. Ритейл парковете също се радват на голям интерес от страна както на потребителите, така и на инвеститорите“, казва Георгиев, уточнявайки, че нашият пазар се движи основно от местен капитал.
По думите му страната ни има доста лоша слава сред международните инвеститори, поради редица причини. И все пак, има такива, които оглеждат страната ни, но основно заради локацията ни. Тоест, инвеститори, които търсят място за своя бизнес в Централна и Източна Европа. Следователно страната ни се конкурира с инвестиционния продукт, който се предлага от всички останали държави в региона. Затова според експерта влизането в еврозоната и Шенген ще повиши доверието и статута на нашата страна.
Тази теза не за първи път се засяга от бизнеса в последните години. Но трябва да имаме предвид, че едно влизане в еврозоната или Шенген само по себе си, няма да реши проблемите в страната, които отблъскват големите играчи. Проблеми като корупция, сив сектор и др.
И въпреки, че пазарът ни се движи основно от местни играчи, то според анализаторите той е стабилен и няма място за притеснения.
Нашият пазар може да е малък, но засега изглежда устойчив. В близките години може само да очакваме да се установяват и засилват трендовете, навлизащи от Западна Европа“, казва Николай Георгиев.