„Боташ“ все пак предлага варианти за промяна на договора с „Булгаргаз“
Турската компания води преговори с българския газов доставчик на принципа „ползи и за двете страни“
Турската компания „Боташ“ все пак е дала свои предложения за предоговарянето на 13-годишния договор с „Булгаргаз“. Това е станало по време на преговорите в София на 15 август, обяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов в свой отговор на въпрос от депутата от Димитър Найденов (ПП-ДБ).
Питането е по повод излязлата информация, че турското дружество е отказалo на България да преразгледа условията по договора. Твърдението за това бе направено от старши енергийния експерт Аура Сабадус в анализаторската компания ICIS, базирана в Лондон, която цитира писмо, част от кореспонденцията между двете компании в процеса на преговорите.
Информацията на Сабадус все пак бе потвърдено и от Малинов.
На преговорите в София
от „Боташ“ са представили своите предложения за решение с цел текущо намаляване на финансовата тежест на „Булгаргаз“ ЕАД в резултат на пописаното споразумение“, се казва в документа.
Малинов обяснява, че на работна среща в началото на август в Анкара българската страна е изложила аргументирана необходимост от предоговарянето на сделката с цел финансовата стабилност на „Булгаргаз“. От своя страна „Боташ“ е поискала време – две седмици – за да изготви тези предложения по исканията при спазване на принципа на ползи от предоговарянето и за двете страни.
Сега предстои българският газов доставчик да представи в Министерство на енергетиката доклад с конкретни предложения за предприемане на последващи действия в преговорния процес със съответния анализ и оценка на влиянието им върху финансовото състояние на дружеството.
От юли „Булгаргаз“ вече няма средства да се разплаща с „Боташ“ и има неплатена фактура по споразумението, която е за 15 млн. долара. Още една, вероятно на същата стойност, ще има и към края на август.
От началото на договора (2023 г.) до края му през 2035 г. „Булгаргаз“ дължи на „Боташ“ близо 500 хил. долара на ден. А сумата, която трябва да платим за целия 13-годишен период, е 4 млрд. лв.