Бюджет 2022: По-висок минимален и максимален праг и 7 млрд. лв. нов дълг
Финансовият министър Асен Василев залага 4.8% икономически ръст за тази година
Близо месец след началото на новата година финансовият министър Асен Василев представи основните параметри на бюджета за 2022 г. В тях влизат увеличаване на минималната работна заплата до 710 лв., както, вдигане на максималния осигурителен доход на 3400 лв. от 1 април 2022 г., както и теглене нов дълг в размер на 7 млрд. лв.
От общата сума на новите заеми 3 млрд. лв. са за погашения на падежиращи дългове, въпреки че няколко пъти досега финансовият министър посочи, че за това ще се използват наличните средства във фискалния резерв. Останалите 4 млрд. лв. са предвидени за за финансиране на дефицита. Трябва да се отбележи, че редовното правителство залага много по-малка "дупка" в бюджета и нови заеми в сравнение с представената финансова рамка на служебното правителство.
За трета поредна година обаче бюджетът ще завърши на дефицит, като се залага той да бъде 4.1% заедно с всички COVID мерки. Въпреки внушителния размер на новия дълг, Василев посочва, че съотношението му към брутния вътрешен продукт (БВП) ще остане сравнително ниско – около 26.7%.
По темата за увеличаването на максималния осигурителен доход, Василев заяви, че той трябва да нараства успоредно със средната работна заплата, при която има значително увеличение.
Говорихме с доста компании в сферата на IT и те нямат против. Истината е, че България няма как да стане богата държава, ако се занимаваме само с аутсорсинг и ниски заплати“, заяви Василев.
Припомняме, че в края на миналата година IT бизнесът силно се възпротиви на увеличаването на максималния праг, а от коалиционния партньор на „Продължаваме промяната“ – „Демократична България“ – увериха, че консенсус за това не е постигнат.
Василев наблегна, че в Бюджет 2022 е заложено значително нарастване на средствата за капиталови инвестиции. Общо размерът им ще достигне 5.8% от БВП. Бюджетът на Агенция „Пътна инфраструктура“ пък ще достигне 2.4 млрд. лв., след като в последните години бе в порядъка на едва около 300-400 млн. лв., а останалите нужни средства за ремонти се отпускаха с постановления на Министерски съвет.
С този бюджет се надявам да поставим началото на политика, в която държавата не раздава пари на калпак и в чували, а инвестира в проекти с конкретна възвръщаемост, в хората на България и в така необходимата ни инфраструктура“, коментира Василев.
Василев предвижда икономическият ръст на страната тази година да достигне 4.8%, като той би бил сред най-внушителните за последните 15 години. Прогнозата е малко под изказванията на премиера Кирил Петков и министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер, които обещаваха поне 5% растеж и дори повече. В същото време очакванията са далеч над тези на международните институции, като Световната банка или Европейската банка за възстановяване и развитие. В бюджета е предвидено още свиване на безработицата от 5.4 на 5%. Съществени данъчни промени не се предвиждат.
Василев потвърди, че се очаква актуализация на бюджета през юни, но тя няма да увеличи дефицита, тъй като в момента е достигнат тавана на разходи, който е по Закона за публичните финанси – 40%.
В бюджета е предвидено още от 1 април да има безплатни детски градини и ясли, като за това са предвидени 85 млн. лв. Почти толкова са предвидени като компенсации за родителите, чиито деца не са намерили място в тези учреждения.
Големи военни разходи на този етап не се предвиждат, посочи Василев на въпрос, свързан с намерението на военното министерство да купи две подводници.
В бюджета сега се залагат само 187 млн. лв. за закупуване на патрулен кораб, 180 млн. лв. за допълнителна инфраструктура за модернизацията на летището "Граф Игнатиево" за самолетите F-16.
Очакванията на Василев са на 31 януари бюджетът да бъде внесен в Народното събрание.