Бюджетният излишък надхвърли 1 млрд. лв.
Изпълнението на капиталовите разходи обаче е на критично ниско ниво
Бюджетният излишък на държавата надхвърли 1 млрд. лв. към края на деветмесечието, като само за септември превишението на приходите над разходите се увеличава с близо 200 млн. лв. Това показват данните на финансовото министерство за изпълнението на Консолидираната фискална програма (КФП).
В същото време обаче отчетите показват, че капиталовата програма на правителството изостава значително. Към края на август изпълнението ѝ е едва на 5% спрямо годишния разчет. Отчетът на финансовото ведомство показва, че за капиталови инвестиции са изразходени едва 122.6 млн. лв. при заложени в Закона за държавния бюджет 2.445 млрд. лв. Само за месец август, когато излишъкът бе в размер на около 150 млн. лв., за капиталови инвестиции са изхарчени само 35 млн. лв.
Именно това изоставане коментира във Facebook и икономиста Любомир Дацов:
Ако имаше истинска капиталова програма и се знаеше за какво са одобрени 2444 млн. лв. с бюджета, нямаше да се чудим какво се е счупило, та досега са похарчени всичко на всичко общо 122.6 млн. (всъщност 613, но нали върнаха 490 млн. обратно в бюджета и сумата се нетира)“, публикува той.
Иначе бюджетът натрупа милиардния излишък от юни насам – месец след като служебното правителство встъпи в длъжност. За него спомогна и тpaнcaĸциятa пo възcтaнoвявaнe нa cpeдcтвa пo дъpжaвния бюджeт oт cмeтĸaтa зa чyжди cpeдcтвa нa MPPБ за близо 500 млн. лв. през юли. Toвa пo cъщecтвo пpeдcтaвлявa възcтaнoвeн paзxoд и ce oтpaзявa в нaмaлeниe нa paзxoдитe пo дъpжaвния бюджeт нa ĸacoвa ocнoвa.
Иначе към края на деветмесечието за излишъкът от 1.071 млрд. лв. спомагат и по-високите приходи в размер на 37.8 млрд. лв., които растат на годишна база с около 5.4 млрд. лв. Изпълнението на данъчните и неданъчните приходи е над 70%, т.е. събирането на вземанията на държавата върви по план.
Разходите пък са в размер на 36.7 млрд. лв., което е 66.6% от годишния разчет и е с около 5.2 млрд. лв. над нивото от същия период миналата година. Според данните от финансовото министерство с изключение на капиталовите разходи всички останали вървят по план – около и над 60% изпълнение.
Значителният ръст на разходите към септември 2021 г. спрямо същия период на предходната година е свързан от една страна с по-ниската база през 2020 г., когато през същия период има отчетени значително по-малки по размер разходи за борба с пандемията, докато за деветмесечието на 2021 г. тези разходи са съществени, и от друга страна – на политиката по доходите, политиките в социалната сфера и по-високите разходи за администрацията, заложени в ЗДБРБ за 2021 г.
Най-значително нарастване се отчита при социалните и здравноосигурителните разходи. В частта на разходите за пенсии са изразходени близо 950 млн. лв. за добавки в размер на 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери за месеците от януари до септември. Наред с това, влияние върху разходите за пенсии оказва и увеличението на им. В частта на здравноосигурителните разходи се отчита нарастване, свързано с по-високите разходи за борба с пандемията и въведените механизми за финансиране на здравните заведения по време на действието на извънредна епидемична обстановка.
Принос за нарастване на разходите за субсидии за нефинансови предприятия имат плащанията по мярката „60/40“, мярката „80/20“, мярката „Запази ме“, мярката „Подкрепа чрез оборотен капитал за малки и средни предприятия, засегнати от временните противоепидемични мерки“, администрирана от НАП, и други.