Бъдещето е на финансовите инструменти
Безвъзмездната финансова помощ по оперативните програми ще намалява все повече, коментира инж. Дочка Василева от Фонда на фондовете
Фондът на фондовете се опитва да излезе от грантовата стратегия, т.е. предоставянето на безвъзмездна финансова помощ. По-икономически устойчивите варианти за финансовите инструменти. Все повече ще чувате за тях, тъй като грантовете намаляват. В следващия програмен период ще са още по-малко.
Бъдещето е на финансовите инструменти“, коментира инж. Дочка Василева, ръководител „Проектна информация и финансиране“.
Тя взе участие в конференцията „Преход на възможностите – Кюстендил“, организирана от „Бранд Медия България“. Събитието е част от проекта „Преход на възможностите“, съфинансиран с европейски средства по политиката на сближаване на ЕС.
Инж. Василева обясни на част от по-младата аудитория какво представляват финансовите инструменти. Това е специализирана схема, при която Фондът взима публичен ресурс от оперативните програми и с него привлича частни инвестиции от страна на търговски банки и фондове за рисков капитал. Те биват два вида – дългови и дялови. За новия програмен период Фондът може да комбинира грантове с финансови инструменти в една единична операция.
За един проект може да ви дадем както грант, който ще ви помогне да подготвите проекта или да покриете финансов недостатък, така и кредит. Имаме доста възможности“, коментира инж. Василева.
До момента Фондът на фондовете е подкрепим 120 проекта на общините, 360 стартъпи и над 2 хил. микро-,малки и средни предприятия. В миналия програмен период Фондът управляваше 1 млрд. лв. ,а в настоящия разполага с 2 млрд. лв.
Възможностите
Инж. Василева акцентира върху значителния финансов ресурс по програма „Иновации и конкурентноспособност“. Около 40% от бюджета й отива за финансови инструменти – малко над 1.2 млрд. лв. Средставата ще подкрепят малки, средни, големи предприятия, както и стартъпи.
Ресурсът е разпределен в няколко направления – иновации в предприятията, където се финансират всякакъв тип вътрешни и външни подобрения; дигитализация на предприятията; предприемачество, като тук може да се финансират и индустриални паркове, които са в съответствие с Интегрираните териториални инвестиции; кръгова икономика – финансират се малки, средни и големи предприятия, които ще внедряват ВЕИ и имат идеи за намаляване на отпадъци и т.н.
Инж. Василева коментира, че най-рано ще стартират фондовете за кръгова икономика и енергийна ефективност, като това се очаква да се случи лятото.
Фонд за предприемачество пък ще подкрепя стартъпи в различни фази на развитие. Очаква се от догодина да тръгне и програмата за иновации в предприятията.
Новостите
Разработва се и специален фонд за технологичен трансфер, който за първи път ще свързва науката и бизнеса, като ще подпомага научни разработки в различни фази. Грантовата част е 10 млн. лв. и 50 млн. лв. публичен ресурс по финансови инструменти. Този фонд трябва да е факт септември следващата година.
Това ще е първият такъв фонд в България.“
В сферата на образованието Фондът на фондовете ще подкрепя стартъпи на студенти и докторант, с участието на предподаватели. Подобен фонд се структурира в момента и ще бъде нещо ново за България.
„Предоставяме добри условия с финансовите инструменти“, заяви инж. Василева.
Процентите са нисколихвени с гратисни периоди и ниски изисквания за обезпечения.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.