Ресорният кандидат-еврокомисар иска цялостна реформа на кохезионната политика
По време на изслушването си в Европейския парламент италианецът Рафаеле Фито обяви, че подкрепя модела „пари срещу реформи“
Изпитите за членове на новия състав на Европейска комисия, начело със стария ѝ председател Урсула фон дер Лайен, продължават с пълна сила. Във вторник на такъв беше подложен Рафаеле Фито, италианският министър по европейските въпроси. Той, ако бъде одобрен от евродепутатите, ще отговаря по темите, свързани с кохезионната политика на Европейския съюз.
Фито вече има опит като евродепутат в периода 1999 – 2000 г. и отново в периода 2014 – 2022 г., пише изданието Politico. Той също така е бил и съпредседател на групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) от 2019 до 2022 г.
Като министър по европейските въпроси в кабинета на премиера Джорджа Мелони, Фито отговаряше именно за разпределението на кохезионните фондове в Италия, като следи и изпълнението на италианския План за възстановяване и устойчивост.
За кохезионната политика
Реформата на кохезионната политика на ЕС бе централна тема в неговото изслушване пред Европейския парламент.
Италианският кандидат подкрепи модела „пари срещу реформи“, който Комисията иска да въведе при изготвянето на следващия европейски бюджет. Според Фито този модел ще ускори благоприятните за ЕС реформи. В същото време той призова за по-голямо участие на местните органи.
Според него
дългосрочната жизнеспособност на европейската кохезионна политика зависи от установяването на по-тесни връзки между Блока, регионите и местните власти.
Освен това, кандидатът обеща „всеобхватна програма за градовете“, която ще се фокусира върху жилищата, социалното сближаване, кръговата икономика и други важни теми.
Той се аргументира с това, че различните райони – островни, планински и селски – имат специфични нужди и предизвикателства, а ЕК трябва да гарантира „правото на гражданите да останат“ в тези райони, като ги направи привлекателни за живеене.
В много от тези региони нямат ключови, основни услуги“, каза той.
Фито застана зад идеята за цялостна реформа на политиката на сближаване, за да стане тя по-гъвкава, а самото финансиране – по-опростено. Кандидатът обаче не даде детайли как точно смята да постигне това. По неговите думи е необходимо европейската политика за икономическо сближаване между държавите от ЕС да бъде опростена и бюрокрацията да бъде намалена.
Политиката на сближаване разполага с 1/3 от бюджета на ЕС до 2027 г. и се очаква в следващия европейски бюджет отново да бъде на централно място", посочи Фито.
По подобен начин обаче той отказа да спомене подробности в отговор на въпрос на германския десен евродепутат Ирмхилд Босдорф, свързан с бъдещето на сближаването и изоставащите региони в Германия.
В коментар Фито единствено посочи, че Комисията трябва да дава „персонализирани отговори“ (бел. ред. – към районите) и да е „стъпила на земята“.
Разсейване на облаците
На фона на над 170 отворени разследвания за използването на средства от Фонда за възстановяване и устойчивост в Италия, очакванията бяха Фито да "успокои опасенията, ако иска да бъде разпоредител на една трета от бюджета на ЕС", предупреди евродепутатът Ракел Гарсия Хермида Ван дер Вале в социалната мрежа Х.
Още в началото на своето изслушване Фито направи твърдо изказване.
Днес съм тук, за да потвърдя своя ангажимент към Европа.“
Той отхвърли създадения си имидж на човек на премиера Мелони. Във встъпителната си реч Фито каза, че няма да представлява „политическа партия или държава членка“, но вместо това обеща да работи за общия интерес на ЕС.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.