Фондът за справедлив преход: За какво ще се харчат парите?
Предвидени са милиони за рекултивация, преквалификация, фотоволтаици и др.
Въглищните региони в България разполагат с над 2.5 млрд. лв. за справедлив преход, част от които вече тръгнаха към тях, а други процедури са на финалната права да бъдат отворени. От Министерство на регионалното развитие и благоусройството (МРРБ) планират през 2025 г. да стартират общо 8 мерки по Приоритет 4 „Справедлив преход“ на Програма „Развитие на регионите 2021-2027“, които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в сектор „Енергетика“ и др.
Разпределянето на парите е за трите въглищни региона Перник, Кюстендил и Стара Загора като тя ще получи най-много от средствата заради мащабите на засегантите там.
До края на месеца трябва да бъде открита процедурата за подкрепа на работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация, която ще е с бюджет малко над 110 млн. лв. От тях ресурсът за област Кюстендил е 31.55 млн. лв., за област Перник – 5.54 млн. лв. и 73.2 млн. лв. са за област Стара Загора и прилежащите към нея 10 общини. Конкретни бенефициенти по процедурата са 12-те предприятия, работещи в сектор „Енергетика“, залегнали в трите териториални плана за справедлив преход на въгледобивните области.
МРРБ казва, че полага усилия да бъде отворена и мярката за картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области като за целта са отделени 1 млн. лв.
За рекултивация на минни терени от Фонда ще бъдат отделени 276 млн. лв. като тази схема със сигурност ще бъде отворена през 2025 г.
До края на годината амбициите са да бъде отворена и друга мярка, която цели подкрепа за диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход, тя е с бюджет 250 млн. лв. Тази година други 140 млн. лв. безвъзмездни средства може да тръгнат в подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони.
За следващта година от Фонда за справедлив преход са отделени 300 млн. лв. за инвестиции за изграждане на капацитет за производство на водород. Предвидена е и мярка за изграждане на фотоволтаични паркове на стойност 41.8 млн. лв., както и за внедряване на мерки за чиста енергия в предприятията за 138.7 млн. лв. В подкрепа на енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения ще бъдат насочени близо 300 млн. лв.
Над 262 млн. лв. са предвидени за подкрепа на производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора.
По линия на Фонда за справедлив преход инвестициите ще бъдат направени в областите Перник, Кюстендил и Стара Загора. Средствата имат за цел да подпомогнат развитието на трите региона, които ще бъдат най-силно засегнати от намаляване на обемите на въгледобива и производството на електроенергия.
Припомняме, че в средата на годината по Фонда за справедлив преход бе отворена мярката за енергийна ефективност на сградите в тези региони. Бюджетът по нея е в размер на 196.4 млн. лв., а преди месец стана ясно, че подадените проекти са на стойност 455 млн. лв., т.е. поисканото безвъзмездно финансиране надхвърля двойно бюджета на програмата. Те в момента са на етап оценка като досега не е коментирано дали при по-слаб интерес по-друга програма може да се прехвърлят към тази.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.