От екзотична до инвестиционна дестинация: българи вече купуват имоти на Мавриций
Профилът на българските купувачи са хора, любители на голфа
В югозападната част на Индийски океан, на около 900 км източно от най-големия африкански остров – Мадагаскар, се намира островната държава Мавриций. Доскоро известна сред българите само като екзотична туристическа дестинация, тя вече привлича вниманието на сънародниците ни и с атрактивните си условия за инвестиции в недвижими имоти.
За последната финансова година около петима българи са закупили собствен имот на територията на Мавриций. Това стана ясно от отговор на въпрос на Economic.bg по време на имотна пресконференция в София, която се проведе в петък.
Профилът на българските купувачи са хора, любители на голфа.
Нашите клиенти се интересуват от вили, не толкова от апартаменти“, каза Весела Илиева, управляващ партньор на Unique Estates.
Компанията започна съвместно партньорство с Park Lane Development за продажба на жилища в Мавриций. Unique Estates сътрудничи на българските купувачи за покупка на имот в над 70 страни.
Основният интерес на българските купувачи към международни имоти от нашето портфолио е насочен към Дубай за спекулативни инвестиции; Франция, Швейцария и Австрия за ски имоти; съседна Гърция за уикенд имоти; Италия, Испания и Южна Франция за втори дом и инвестиция“, уточни още Весела Илиева.
Пазар на недвижими имоти в Мавриций
Общо 413 млн. евро са директните чужди инвестиции в маврицийския пазар на недвижими имоти през 2023 г. Все по-активни стават клиентите от Източна Европа – Румъния, България, Чехия, Полша, Русия, както и Украйна, Словакия и Австрия.
Близо 70% от продадените имоти на чужденци са в новопостроени сгради. Повече от половината (52 на сто от сделките) са за апартаменти, а други 26% са за вили и градски къщи.
Филип де Беер, главен изпълнителен директор и съосновател на компанията Park Lane Properties, също взе участие в пресконференцията. Той уточни, че с инвестиция в недвижимо имущество от 375 000 долара получавате статут на постоянно пребиваващ.
Сред основните инвестиционни предимства, които островът предлага, е благоприятното данъчно облагане – ниска данъчна юрисдикция без данък върху печалбата. Няма данък богатство, данък върху наследство, както и върху свободните парични трансфери.
Чуждестранните купувачи, включително и българите, обаче не могат да закупят имот навсякъде на острова. Правителството има специална жилищна политика, която защитава местното население. Тоест, международните купувачи имат право да инвестират само в частни курорти, изградени специално за тази цел.
Дългосрочният наем предлага възвръщаемост на инвестицията между 2 и 4% доходност. Краткосрочното отдаване под наем – от 6 до 10 на сто възвръщаемост“, уточнява Филип де Беер.
Той съобщава и за нарастващ брой хора, които избират острова, за да се пенсионират там. Условието е да имате годишен доход от 18 000 долара, постъпващ в банкова сметка, разкрита на територията на острова.
Бизнес отношения между България и Мавриций
Имаме немалко производители, които предлагат български стоки на острова. Те са основно от хранително-вкусовата промишленост“, каза Христо Илиев, почетен консул на Република Мавриций в България и основател на AG Capital.
По думите му островът посреща над 2 млн. туристи годишно. През последните 11 години Мавриций се посещава от под 100 българи годишно, а през последния активен сезон островът е посетен от над 5000 наши сънародници.
Оборотът на стоки и услуги също търпи съществено изменениe – ако преди 10 години на практика е нулев, днес той надвишава 50 млн. лв.