България е домакин на водещо събитие в туризма: Каква е ползата от това?
Ресорният министър Илин Димитров анонсира, че България се опитва да привлече Академия за кадри под егидата на СТО
България е домакин на 68-ата сесия на Регионална комисия „Европа“ на Световната организация по туризъм (СОТ). Това е едно от най-големите събития в туризма, което събира министри, журналисти и участници в сектора на едно място. В рамките на два дни страната ни трябва да се докаже пред СТО и да изложи всички свои планове и амбиции.
Официалният старт на форума беше даден от служебния министър д-р Илин Димитров и генералния секретар на Световната организация по туризъм към ООН Зураб Пололикашвили.
Предстои ни една интензивна програма, в която ще обсъждаме политиките, мерките и решенията за развитието на туризма, който е един от най-важните отрасли на нашия континент. Безспорно това е сферата, в която Европа има водеща роля“, отбеляза министър Димитров при откриването.
Зураб Пололикашвили поздрави министерството за отличната работа по организацията на форума. Присъствието и подкрепата от страна на институциите в България показва, че туризмът е много важен за страната, има много проекти, по които се работи, и съм убеден, че това посещение и присъствие на комисията тук ще бъде голяма крачка напред за България, и възможност да се подкрепи туризмът тук, допълни той.
Припомняме, че през втората половина на декември миналата година от Министерството на туризма официално съобщиха, че България ще е домакин на ключовото международно събитие в туризма в периода 31 май – 2 юни 2023 г. и посочиха, че е планирано и гласуването на овакантените места в регион Европа от членове на Изпълнителния съвет на СОТ за периода 2023 – 2027 г.
През 2023 г. изтича мандатът на четири от европейските държави, които членуват в Изпълнителния съвет на СОТ – Франция, Италия, Португалия и Турция, както и Руската федерация, която прекрати цялостното си членство в организацията.
България отдава изключително внимание на домакинството, което трябва да затвърди имиджа ни на една от най-проактивните членки на СОТ, изтъкнаха тогава от туристическото министерство. Домакинството и гласуването са от изключително значение за България, тъй като тя има реален шанс да застане на едно от местата, след като през декември 2022 г. министърът на туризма подаде официално кандидатурата на страната ни.
Но какво всъщност ще ни донесе домакинството?
Отговори на този въпрос потърсихме от Полина Карастоянова, председател на Националния борд по туризъм – единственият български асоцииран член на Световната организация по туризъм към ООН (UNWTO).
Домакинството е от най-значимите събития, които България приема през годината. То носи на страната ни без никакво съмнение репутация“, каза пред Economic.bg Карастоянова.
Тя уточни, че това е перфектната трибуна, на която страната ни трябва ясно да заяви своите цели, амбиции и всичко, за което се бори.
Всички международни медии, които отразяват сектор „Туризъм“, следят този форум. Има важни решения, които предстои да бъдат взети“, уточни тя.
Академия за кадри
Пред журналисти Илин Димитров обяви, че България се опитва да привлече Академия под егидата на Световната организация по туризъм (СОТ)
Този форум ни поставя на световната карта в момент, в който ние се възстановяваме много добре след COVID“, посочи още министър Димитров.
Той изтъкна, че по време на форума ще бъдат начертани няколко основни линии, сред които е стратегия за инвестиции през Световната организация по туризъм в България, както и Стратегия за обучение на кадри, ще се говори и за свързаност. В днешния формат България ще бъде водеща в областта на медикъл и спа туризма.
Според Карастоянова Академията за туризъм е отлична формула, с която се събира на едно място туристическият бизнес и академичните среди.
„От друга страна се използва и международният опит, което дава възможност за едно ново ниво“, уточнява Полина Карастоянова.
По отношение на стратегиите за инвестиции, тя е на мнение, че заявяването на тази позиция пред толкова широка аудитория е правилната стъпка.
Когато говорим за инвестиции, те са ключът към развитието на българския туризъм. Инвестициите са да оцениш конкретни проектни възможности и да ги превърнеш в интересен тип оферти за потенциални инвеститори“, казва тя.
Като обяснява, че не само пряко в туристическия сектор, но и чрез развитие на различни инфраструктурни проекти също се подпомага туризмът. И това, че предишното редовно правителство остави сектор „Туризъм“ извън обхвата на Плана за възстановяване, трябва да се компенсира, защото конкурентите вече „успешно усвояват милиардите“.
Меморандум
По време на днешните срещи, част от програмата на форума, Илин Димитров и министърът на външната търговия и икономическите отношения на Босна и Херцеговина Сташа Кошарац подписаха меморандум за разбирателство в областта на туризма.
С документа двете страни се ангажират да насърчават обмена на експертен опит и знания, свързани с организацията, управлението и функционирането на специални форми на туризъм.
Меморандумът за разбирателство е много важен инструмент за подобряване на нашето сътрудничество. Той ни дава много кратка правна база за общи приоритети в туризма”, подчерта министър Илин Димитров.
Той изрази надежда, че двете страни могат да създадат съвместни програми, с които да популяризират алтернативните форми на туризъм, сред които екотуризъм, рафтинг, културен и винен, които да се превърнат в отличен пример за съвместен продукт за далечни пазари.
На срещата беше обсъдена и възможността за задълбочаване на успешните практики в балнео и СПА туризма, както и развитието в областта на здравния туризъм. Акцент беше поставен и на възможностите за по-добра транспортна свързаност, по-ефективна реклама и увеличаване на инвестициите в туризма.
Успехи
Междувременно, по време на срещите България беше избрана за член на Изпълнителния съвет (Executive Council) на Световната организация по туризъм с мандат 2023 – 2027 г. Така страната ни заема едно от овакантените места за регион „Европа“ на Изпълнителния съвет на СОТ.
България беше избрана след оспорвано гласуване – в началото тя бе сред 5-те държави с най-висок резултат, но с равен брой точки с Азербайджан – всяка по 19. Стигна се до втори тур на изборите, на който страната ни получи 24 гласа, срещу 14 за Азербайджан.
Новите членове на Изпълнителния съвет, получили подкрепа вчера, са България, Чехия, Италия и Литва.
Изпълнителният съвет е оперативен управляващ орган, който следи за това СОТ да изпълнява своята работна програма и да се придържа към бюджета си. В ИС членуват общо 35 държави (от тях 10 европейски), 34 от които се избират с мандат от четири години, докато Испания остава постоянен представител.
България е членувала в Изпълнителния съвет на Организацията за периодите 1982 – 1985, 2004 – 2007, 2010 – 2013 и 2013 – 2017 г., а понастоящем беше и сред кандидатите за членство в новия състав на Изпълнителния съвет за периода 2023 – 2027 г.
Страната ни в момента е заместник-председател на Регионална комисия „Европа“ на СОТ, с мандат, изтичащ през 2023 г.
Участието на България в международните структури допринася за имиджа на страната като туристическа дестинация, която споделя визията на Организацията в насърчаването на конкурентни и устойчиви туристически политики, които определят туризма като двигател за икономически растеж, приобщаващо развитие и екологична устойчивост.