България иска да се разреши комбинирането на различни еврофондове
Страната изрази мнение на Съвета по общи въпроси, че трябва да се намали административната тежест
Одобрена е позицията на страната ни за участие в заседание на Съвета по общи въпроси, част „Кохезионна политика“, на 18 юни 2024 г. в Люксембург. Съветът ще обсъди ролята на бъдещата политика за икономическо, социално и териториално сближаване в следващия Стратегически дневен ред за 2024-2029 г„ както и връзката между нея и изпълнението на реформите в държавите членки. Ще бъдат приети и Заключения по Деветия доклад на Европейската комисия за напредък по сближаването.
България счита, че ЕС трябва да остане верен на главната си цел за балансирано и устойчиво развитие на неговите региони и намаляване на различията между тях. Особено важно за тази цел е да продължи европейската подкрепа за по-слабо развитите региони. Освен доказаните ползи за цялата територия на ЕС, Кохезионната политика допринася за икономическия растеж, конкурентоспособността и укрепването на вътрешния пазар, категорична е позицията ни. Значим е и нейният потенциал за изграждането на една по-справедлива и приобщаваща Европа, която стои по-близко до проблемите на своите граждани. Страната ни предлага в Кохезионната политика за следващия програмен период по-осезаемо място да намерят демографските проблеми.
Важно е да бъде намалена административната тежест за бенефициентите в изпълнението на програмите за сближаване, както и да бъде улеснено комбинирането на финансиране от различните европейски фондове, водещо до съчетаване на политиките за развитие на местно ниво. Уеднаквяването на правилата за фондове със сходни цели би насърчило инвестициите в обща стратегическа рамка на ЕС.
България е на мнение, че Кохезионната политика трябва да стимулира провеждането на реформи, които водят до сближаване, чрез подкрепа за доброто управление и капацитета на властите. Подкрепяме и ключовите условия, които се изискват от европейското законодателство, за да бъдат успешни проектите, а финансирането да е разходвано правилно. Същевременно е необходима предвидимост и устойчивост в законодателството за одобрените инвестиции. Не по-малко важно за инвестициите в сближаване и успеха на реформите е ЕК да продължи да предоставя насоки към държавите членки, както и по-тясното й сътрудничество с националните, регионални и местни власти във вземането на решения.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.