„България може да е енергиен хъб“: Майк Помпео връща темата за шистовия газ
70-ият държавен секретар на САЩ изтъкна залежите, намиращи се на територията на страната. Според него те може да са търсената алтернатива на руския газ
Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео вижда огромен потенциал България да се превърне в енергиен център, който да гарантира сигурността на Източна Европа. Според него страната ни може да изиграе и ключова роля при възстановяването на Украйна в бъдеще, след края на войната. А що се отнася до кризите, отключени покрай продължаващата руска инвазия там, Помпео обърна вниманието на възможностите, които те създават междувременно. Една от тях, по думите му, е шистовият газ.
Аз съм сигурен, че България може да е енергиен хъб. Тя трябва да използва потенциала си да се превърне в енергиен център в Източна Европа“, каза 70-ият държавен секретар на САЩ.
Майк Помпео е на посещение в България по покана на председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев. Помпео изнесе лекция за геополитическото значение на страната ни днес, на фона на течащата глобална трансформация.
Съвпадение е, че визитата му се случва в контекста на новината за смъртта на Михаил Горбачов, последният съветски лидер, който сложи край на Студената война и даде тласък на сближаването на Русия със Запада. Отчитайки огромната му роля тогава, Попмпео насочи вниманието към случващото се в Русия през последните години.
Той напомни думите на Владимир Путин от 2005 г., че „разпадането на СССР е било най-голямата катастрофа“. Според Помпео руските ръководители и днес вървят по същия път, а Кремъл е антагонистично настроен към Европа.
Някои казват, че на 24 февруари светът се промени. Не, това е резултат от десетилетия, в които Европа не изгради своите способности.“
„Путин не се е променил и на йота“, смята Помпео. Според него сегашният руски президент не разбира какво се случва в света и гледа опасно към миналото. След действията си в Грузия, Чечения и Крим, сега гони и плана си за Украйна. Помпео, който е бивш директор на ЦРУ, изтъкна разузнавателната дейност на САЩ и снабдяването на Киев с оръжия.
По думите му по време на управлението на предходната американска администрация е следвана политика, целяща да убеди Москва, че е по-добре да бъде съюзник на Вашингтон. Администрацията на Джо Байдън, който победи Доналд Тръмп на последните избори, според Помпео – „се провали“, а за пример даде отмяната на санкциите срещу „Северен поток 2“. Наред с това, изтеглянето на американските сили от Афганистан и връщането на талибаните са дали допълнителен сигнал на иначе последователния Путин да действа.
Путин обаче показа, че неговата военна сила не е толкова голяма, колкото енергетиката.“
Помпео заяви, че зависимостта от руската енергия има алтернативи и повдигна позабравената темата за добива на шистов газ. Въпреки че фракингът бе забранен у нас преди години, бившият държавен секретар на САЩ се фокусира върху предполагаемите залежи от 500 млрд. куб. метра на нашата територия.
Отговорът за енергийната ви независимост не е в чужбина, а тук, включително чрез потенциала за добив на шистов газ“, каза Помпео по повод необходимостта България да се еманципира от Русия.
В тази връзка Кирил Домусчиев припомни, че през годините КРИБ е полагала усилия за „насърчаване на вътрешното производство на шистов газ за постигане на независимост от ненадеждни източници, включително и „Газпром“. Едновременно с това председателят на Конфедерацията изрази притеснението си за икономическото развитие на България на фона на пост-COVID кризата и отворилите се нови такива покрай войната в Украйна.
Ремонт на разбития енергиен пазар в Европа
Разразяването на войната в Украйна постави Европа в изключително сложна ситуация заради дълбоката зависимост от Москва. Днес континентът се намира на прага на дълбока енергийна криза и е „крайно време да се събуди и да покаже на Русия, че не може да ни взима за заложници“, каза британският депутат Марк Причард.
Колебанията само помагат на противниците на Европа.“
Според него на кризата може да бъде даден краткосрочен отговор, но по-важното е какви дългосрочни мерки ще се вземат, включително в контекста на борбата с климатичните промени. Той акцентира върху работата по възобновяемите енергийни източници – чрез научно-изследователската дейност и разработване на нови технологии, но също и върху връщането към способни капиталовложения.
„Петролът и природният газ не могат да изчезнат в близко бъдеще, но може да се предприемат действия, за да се облекчи доминиращата позиция на Русия в енергетиката. За първи път САЩ могат да бъдат водещ нетен износител на петрол и газ“, отбеляза Причард.
Помпео коментира, че това е станало възможно именно благодарение на развиването на добива на шистов газ. Освен това обаче той обърна внимание на ядрената енергетика, към която все повече държави отново поглеждат с надежда.
Британският депутат е на мнение, че е крайно време Европа „да порасне“, да тръгне по пътя на енергетиката, да ограничи зависимостта си от един източник, да увеличи капацитета за съхранение, да се тръгне към диверсификация.
Енергийният пазар в Европа е разбит, но може да бъде ремонтиран, така че потребителите и фирмите да се възползват от него.“