България не се отказва от продажбата на парогенераторите от АЕЦ „Белене“
Енергийният министър получи допълнителни 6 месеца, за да анализира необходимостта от оборудването за АЕЦ „Козлодуй“
България няма да замрази процедурата по продажба на оборудването за АЕЦ „Белене“ на Украйна. Имаше такива очаквания заради проблемите с парогенератора на 6-ти блок в АЕЦ „Козлодуй“, който може евентуално да бъде заменен с някой от закупените за нереализираната ядрена централа в Белене.
Комисия по енергетика към парламента отхвърли в сряда няколко проекта на решения, които предвиждаха преговорите да бъдат спрени, докато не са готови анализите относно съвместимостта на парогенераторите.
Единият проект на решение беше внесен от „Има такъв народ“ и предвиждаше министърът на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на „Белене“, което подлежи на преговори за продажба с Украйна, до изготвянето на анализ за възможното им приложение за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“. Той обаче не беше приет от ресорната комисия.
Вторият, внесен от БСП, беше за спиране на преговорите за цялото оборудване, отново докато не стане ясно дали може да се използва за нуждите и целите на действащата атомна електроцентрала, но той също беше отхвърлен.
Според Драгомир Стойнев от БСП има „малък шанс да отстраним един проблем, който е постоянен и пречи на ядрената централа, този в 6-и блок“.
Проблемите с трети парогенератор са факт и трябва да търсим решението им“, категоричен е социалистът.
Служебният енергиен министър Владимир Малинов обясни пред депутатите, че анализ за съвместимостта е започнат от работна група. Той предложи вариант, при който преговорите да не се спират, а да се удължат, за да може в този срок да се изяснят техническите специфики.
От страна на Националната електрическа компания (НЕК), която е собственик на оборудването, изпълнителният директор Мартин Георгиев обясни, че техническите паспорти на парогенераторите са предадени на АЕЦ „Козлодуй“ и може да се прави анализ.
Преди 26 ноември 2023 г. НЕК и „Атомстройекспорт“ са имали клауза за конфиденциалност по споразумението си и съответно НЕК е бил в невъзможност да предостави документацията.
Депутатите обсъдиха и приеха предложението на Малинов да се удължи с 6 месеца срока, който ресорният министър има, за да договори сделката. В рамките на тези допълнителни 180 дни трябва да са готови анализите, които да покажат може ли и коя част от оборудването за АЕЦ „Белене“ да се използва в „Козлодуй“.
За целта в четвъртък ще бъде внесен нов проект на решение за удължаване на срока.
Малинов посочи, че в срока на експлоатация на 6-ти блок може да не се стигне до смяна на парогенератор.
Той беше категоричен, че
Украйна проявява интерес към оборудването с един парогенератор по-малко или повече“.
Председателят на Агенция за ядрено регулиране (АЯР) Цанко Бачийски смята, че усилията сега трябва да се фокусират върху това да се намери надежден метод да се прогнозират дефектите.
На първо четене в Комисия беше приета и поправка в Закона за безопасното използване на ядрената енергетика, с което новата площадка за 7-и и 8-и блокове да бъде обявена за национален обект и обект с национално значение, тъй като при процедурите за отчуждаване на имоти има "казус, който е влязъл в омагьосан кръг", обясни председателят на енергийната комисия Делян Добрев.