България продължава да купува руски газ, но много по-скъп
Седемте танкера, завещани от Кирил Петков на служебното правителство, са на твърде висока и неизгодна цена
От месец май – първият след прекратяването на директните доставки на газ от Русия – „Булгаргаз“ продължава да купува руска суровина, но през посредници и на много по-висока цена. Това потвърди в интервю за БНТ председателят на Съвета на директорите на „Булгаргаз“ Иван Топчийски. Още от началото на газовата криза опозицията повтаря, че България продължава да купува руски газ, но в пъти по-скъп от прекратения дългосрочен договор с „Газпром“.
Топчийски обаче подчерта, че е удачно да се използва правилната формулировка – търговци на газ, а не посредници, както се изразяват от ГЕРБ. Търговците на газ са компании, които оперират на пазара и това е тяхната дейност – да купуват газ, било от Русия, било втечнен газ и да го продават. Чрез тях „Булгаргаз“ е заменил липсващите количества.
Ситуацията беше такава – от днес за утре се прекратиха доставките – и когато замениш доставки по дългосрочен договор с по-изгодни условия с такива с цени на текущи пазари, цената е по-висока. Това е кризисна ситуация, с която трябваше да се справим“, каза той.
Припомняме, че в първите дни на май, седмица след решението на Русия да спре газа за България, бившият премиер Кирил Петков отиде на посещение във Вашингтон. След като се върна, той обяви, че американците са осигурили два танкера с втечнен природен газ за май и юни, а за след това има уговорен дългосрочен договор. Такъв обаче не бе подписан до края на живота на кабинета „Петков“.
Началникът на кабинета на премиера – Лена Бориславова – дори обеща този неосъществен дългосрочен договор с американците да е на 4 пъти по-ниска цена от руския. Тогава много енергийни експерти, а и опозицията, изрази съмнение, че това е възможно.
Все пак Топчийски се надява цената на газа за септември да бъде малко по-ниска, тъй като се забелязва успокоение през последната седмица. „За съжаление, тенденцията няма да е в трайно намаление, тепърва ще има недостиг с идването на отоплителния сезон“, каза той.
Вчера председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов каза, че ако не се предприемат мерки за сключване на някакви дългосрочни договори, не само с „Газпром“, и пазарът не се успокои, вероятно ще се стигне до ново повишение на цените на топлофикационните дружества. През юли средното увеличение беше 40%, а следващото може да е от 1 януари.
Оттук насетне трудно би бил решен проблемът с газовите доставки. Единственото, което трябва да се прави, е да се управлява правилно и балансирано в следващите година – две, тъй като това са обстоятелства, които не зависят от България, процеси, които ще отнемат време“, каза Топчийски.
Той потвърди, че за азерския газ не се плаща на договорена цена, тъй като не е финализиран интерконекторът с Гърция. Това ще стане след пускането в експлоатация на връзката евентуално през октомври. В момента част от количествата са на договорна цена, част са на близка до пазарната.
Важно е да се каже, че азерският газ, който плащаме не по договорна цена, е допълнителен“, каза той.
За 7-те танкера с американски втечнен природен газ, завещани от Кирил Петков на служебното правителство, Топчийски не смята, че цената е изгодна – тя е близка до пазарни цени, които сега са рекордни.
За нас приоритет номер едно е наличието на газ, цената наистина е важна, но остава на второстепенен план“, каза Топчийски.
Той отрече „Булгаргаз“ да е на загуба, както твърдят председателят на КЕВР и служебното правителство, а дори напротив – за последния отчетен период е на оперативна печалба от 6.5 млн.
Тези 500 млн. лв., които бяха визирани като загуби, няма такива суми. Факт е, че все още имаме проблем със събираемостта. Ликвидността на дружеството е под въпрос. Основният длъжник е „Топлофикация София“ и се опитваме да съберем по-голяма част от вземанията, за да имаме оборотни средства“, каза Топчийски.