България произвежда само 40% от нужното свинско месо
Браншът настоява за намаляване на ДДС до 9% заради растящите цени на енергията
Производството на българско свинско месо не покрива и половината от нуждите на вътрешния пазар. България внася близо 120 хил. тона свинско месо годишно на стойност 269 млн. евро. Най-много пресни и охладени кланични трупове и половини се внасят от Германия, Испания, Дания, Белгия и Полша. Това каза за Economic.bg председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България (АМБ) Атанас Урджанов.
Налага се да внасяме свинско месо от Европа, защото българското не стига. Родното производство е достатъчно само за прясна консумация и за транжорните. Месопреработвателите работим основно с вносна суровина. Българската е около 40% на пазара“, каза Урджанов.
Държавите, от които се внася месо, са Германия, Испания, Дания, Белгия и Полша. „Вносното свинско е единственото, което не си променя цената. Другите две суровини – говеждо и пилешко – са нагоре с 30%. Растящата цена на електроенергията се отразява и на цената на месото. Налага се малко да се пипат цените нагоре, защото иначе браншът няма шанс да оцелее“, разясни Урджанов.
Според Урджанов се очакват фалити на много български компании заради растящите цени на горивата. Месопреработвателите настояват да се намали ДДС до 9%.
Надяваме се новото правителство да откликне на нашата молба. Това е единственият начин да се изсветли секторът и да не се вдигат цените“, сподели председателят на АМБ.
През 2021 г. средната вносна цена на вносното свинско месо е около 1250 евро/тон. Цените могат да се повишат, но всичко зависи от китайския пазар. Най-големият барометър е Китай. Ако европейците започнат да изнасят за Китай, цените ще се повишат, прогнозира председателят на АМБ.
През първата половина на годината местното производство в Китай се е увеличило с 36% спрямо година по-рано – до около 27 млн. тона. Броят на отглежданите свине е почти 30% повече – до 439 млн. към края на юни спрямо 12 месеца по-рано, показват данни на китайското статистическо бюро. През 2020 г. в Китай са внесени 4.4 млн. тона свинско месо – повече от два пъти количеството година по-рано. В същото време за първите 5 месеца на 2021 г. вносът е с 14% повече до почти 2 млн. тона. Най-големите вносители са Испания, Бразилия и САЩ.
В стопанствата в България през 2020 г. е произведено 20 316 тона червено месо – с 15.4% по-малко в сравнение с предходната година. Добитото червено месо в стопанствата представлява 21.8% от общо произведеното червено месо в страната. Свинското месо в стопанствата намалява с 40.2% и заема 9.9% от общо произведеното месо в стопанствата. Делът на месото от говеда е 51.4%. Произведено е с 6.9% по-малко говеждо месо спрямо 2019 г., показват данни от анализ на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ).
През 2020 г. у нас са работили 78 кланици – със 7 броя по-малко в сравнение с 2019 г. Произведеното месо в кланиците е 72 821 тона или със 17.1% по-малко от предходната година. Броят на закланите животни през 2020 г. намалява с 18.9%. Закланите животни директно в стопанства през 2020 г. са 748.8 хил. броя - с 19.5% по-малко в сравнение с предходния период, a произведеното месо в стопанствата (20 316 тона) е с 15.4% по-малко. Броят на закланите угоени свине намалява с 19.9%, както и произведеното от тях месо с 19 % спрямо 2019 г.