България получи достъп до терминалите за втечнен газ в Турция
„Булгаргаз“ подписа споразумение с турската „Боташ“ и ще може да внася по 1.5 млрд. куб. м. газ за срок от 13 години
България вече има достъп до терминалите за втечнен природен газ в Турция. Споразумението за сътрудничество между „Булгаргаз“ и турската държавна енергийна компания „Боташ“ бе подписано днес в Министерския съвет. То е за срок от 13 години и ще даде възможност на обществения доставчик да внася по 1.5 млрд. куб. м. газ в страната.
Това е от особено значение за България, тъй като през изминалата 2022 г. доставките на втечнен газ бяха затруднени от липсата на достъп до инфраструктура за регазификация и пренос. Сега количествата ще се доставят през стария Трансбалкански газопровод, по който Русия изпращаше газ за южната ни съседка допреди пускането в експлоатация на „Турски поток“.
Енергийният министър Росен Христов определи подписването на споразумението като историческо събитие. Според него то е не само от национално и регионално значение, но и от европейско.
Днес е исторически момент. „Булгаргаз“ получава достъп до терминалите и газопреносната мрежа на Турция. Така осигуряваме възможност за закупуване на газ от всички световни производители и ще може да го разтоварваме в Турция, където логистично ни е най-удобно.“
Българският министър напомни, че страната имаше проблем с доставките през изминалата година, тъй като дори терминалът „Ревитуса“ в Гърция е бил претоварен. По думите на Христов споразумението днес е символична първа крачка към мащабно сътрудничество в областта на енергетиката на България и Турция.
Договорът бе договорен на Коледа и се подписва в първия работен ден. Това е едно голямо начало. Три седмици след като президентите на нашите две страни договориха мащабното сътрудничество, след това успяхме да превърнем тяхната инициатива в практическо значение.“
Турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез пожела 2023 г. да бъде плодотворна за двустранните отношения в енергетиката на двете страни. По думите му споразумението носи сигурност и за доставките в Балканския регион.
Срокът на това споразумение е 13 години, като 1.5 млрд. куб. метра газ годишно ще бъде трансфериран и сигурността на доставките в Европа ще бъде в по-голяма степен осигурена. Благодарение на общите усилия този капацитет ще бъде наличен, дори и увеличен“, заяви той.
Дьонмез изрази увереност, че Турция се превръща във все по-важен газов хъб за Европа.