Защо 2023-а може да се окаже година на невиждани рекорди за златото
Централните банки добавят все повече и повече от благородния метал към своите резерви
Цената на златото достигна шестмесечен връх рано във вторник и анализаторите смятат, че ралито ще продължи през 2023 г. Спот цената на благородния метал достигна връх малко под 1850 долара за тройунция в ранните часове на днешния ден, преди да се понижи до около 1834 долара за унция по-късно в Европа. Фючърсите върху златото в САЩ се повишиха с 0.8% до 1840.50 долара.
Цените на златото като цяло се движат нагоре от началото на ноември, тъй като пазарните сътресения, повишаващите се очаквания за рецесия и нарастващите покупки на злато от централните банки движат търсенето.
Като цяло очакваме благоприятна за цените 2023 г.“, коментира Оле Хансен, ръководител на борсовата стратегия в Saxo Bank.
Заедно с рецесията и пазарните рискове, той посочи като фактори евентуален пик на лихвите на централната банка, съчетан с перспективата за по-слаб долар и сценария инфлацията да не се върне до очакваното ниво под 3%.
„В допълнение, дедоларизацията, наблюдавана от няколко централни банки миналата година, когато бе закупено рекордно количество злато, изглежда ще продължи, като по този начин ще осигури плодородна почва.“
Ключово за цената на златото ще са срещата на Федералния резерв на САЩ в сряда и докладът за работните места в най-голямата икономика, който се очаква в петък.
Хансен прогнозира, че цената ще опита да пробие нивата от 1850 и 1878 долара.
Нов рекорд за всички времена през 2023 г.?
Голяма част от перспективите за глобалните пазари за 2023 г. зависят от траекторията на паричната политика, доколкото централните банки облекчават агресивните повишения на лихвените проценти на фона на забавящия се икономически растеж и възможните рецесии.
Икономистите обаче са разделени в мнението си дали това ще доведе до намаляване на лихвените проценти до края на годината, тъй като се очаква инфлацията да остане доста над целевия диапазон в повечето големи икономики.
Според стратезите пълно обръщане на централните банки през тази година вероятно ще има големи последици за цените на златото.
Ерик Странд, мениджър на AuAg ESG Gold Mining ETF, миналия месец сподели очакванията си, че 2023 г. ще доведе до нов рекорд за всички времена за златото и началото на „нов бичи пазар“. Според него цената ще надхвърли 2100 долара за унция.
„Централните банки като цяло продължиха след голямата финансова криза да добавят все повече и повече злато към своите резерви, като нов рекорд беше поставен за [третото тримесечие на] 2022 г.“, отбеляза Странд.
„Наше мнение е, че централните банки ще се ориентират към повишаването на лихвените си проценти и ще станат „гълъбови“ (б.р. – централните банкери се делят на „ястреби“ и „гълъби“; първите разглеждат инфлацията като много голям проблем за икономиката и подкрепят повишаването на лихвените провенти, докато вторите са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката) през 2023 г., което ще предизвика експлозивен ход за златото за години напред. Ето защо вярваме, че златото ще приключи 2023 г. с поне 20% по-високо.“
Напомняйки за поскъпването на кюлчетата в края на миналата година, Юрг Кийнер, управляващ директор и главен инвестиционен директор в Swiss Asia Capital, определя настоящите пазарни условия като сходни с тези от 2001 и 2008 г.
„През 2001 г. пазарът не просто се премести с 20 или 30%, той се премести много, както и през 2008 г., когато всъщност имахме по-малка разпродажба на пазара и стимулите се върнаха, а златото скочи от 600 до 1800 долара за нула време. Така че мисля, че имаме много добър шанс да видим голямо движение“, каза Кийнер пред CNBC в края на декември.
Няма да бъде само 10 или 20%, мисля, че ще има движение към нови върхове.“