Българите смятат бизнеса за много по-добър стопанин от държавата
Почти единодушно българите подкрепят въвеждането на финансови облекчения за инвестиции, опазващи околната среда
Частните инвеститори са далеч по-добър стопанин от държавата, когато се отнася до управление на компании, производства и други. Това масово смятат българите, показва изследване на социологическата агенция „Тренд“ по поръчка на „Бранд Медия България“, издател на специализираната икономическа медиа Economic.bg.
Проучването е направено в периода 5 – 12 март сред 1007 пълнолетни граждани. Според резултатите 50% от анкетьорите са на мнение, че частните инвеститори са по-добри стопани в тази си дейност, докато 29% вярват, че държавата ръководи по-добре от частните лица компании и производства. Около една пета от анкетираните нямат мнение.
Друг от изводите от националното представително социологическо изследване е, че според огромна част от населението основна пречка пред икономическото развитие на България е корупцията. Това посочват над 20% от анкетираните, като следващите по тежест отговори са лошото управление и кражбите на обществени и европейски средства.
Песимизъм главно преобладава и щом се стигне до въпроса как българите оценяват бизнес климата в България. Той е „по-скоро лош“ за 42% от запитаните и „много лош“ за 32%. Като „по-скоро добър“ са го описали едва 10%.
Също така резултатите показват, че за българите най-важното при идването на нов инвеститор, било то български или чужд, е да открие много нови работни места. Като цяло обаче населението предпочита предимно български инвеститори - близо половината от анкетираните са отговорили по този начин. Около 30% предпочитат чуждестранен инвеститор. Огромна част - 70% пък казва, че подкрепят въвеждането на данъчни облекчения за инвеститори. Според хората държавата трябва да бъде водеща в привличането на нови чуждестранни инвестиции, а за 26% - общините.
Почти единодушно българите смятат, че инвестициите, които са изградени по начин, който да опазва околната среда, трябва да бъдат подкрепени с финансови облекчения. Така смятат 83% от анкетираните, докато 3% са „против“, а останалите са без мнение.
Запитаните българи посочват още, че европейските фондове трябва да бъдат насочени към производство и насърчаване на инвестициите, към субсидии за засегнатите от кризата сектори и съм социални мерки. Две трети от българите смятат, че като цяло средствата по еврофондовете влияят положително на развитието на България, а 12% - отрицателно.
Въпреки като цяло позитивното отношение на българите към евросредствата те са разделени в това дали те реално помагат за сближаването на стандарта на живот с останалите европейски държави. Според 43% те помагат, а 40% са на противоположното мнение.
Проучването показва още, че негативното отношение на българите от едно време към заемите се запазва и на въпроса дали биха стартирали собствен бизнес при наличие на осигурено европейско финансиране под формата на заем 44% отговарят с „не“, а 20% - с „не бих, заемите са рисковани“. 12% отговарят с „да“, а 13% са склонни, но след консултация.