„Българската“ Robinhood съкращава 23% от персонала си
Приложението за търговия с акции и криптовалута е тежко засегнато от пазарния срив и отлива на инвеститори
Приложението за търговия с акции и криптовалута Robinhood Markets, чийто съосновател и главен изпълнителен директор е българинът Влад Тенев, обяви, че ще съкрати 23% от служителите си. Компанията също така променя организационната си структура, за да „насърчи по-голяма дисциплина на разходите“, написа Тенев в публикация в блога.
Robinhood вече съкрати 9% от работната си сила през април, заявявайки, че растежът на компанията е довел до някои дублиращи се роли и работни функции. Тенев каза във вторник, че тези съкращения не са достатъчни.
Като главен изпълнителен директор одобрих и поех отговорност за нашата амбициозна траектория на персонала – това зависи от мен“, написа Тенев. „В тази нова среда ние работим с повече персонал, отколкото е необходимо.“
Лесният за използване интерфейс на Robinhood го направи хит сред младите инвеститори, търгуващи от вкъщи с криптовалути и акции, като GameStop Corp, по време на пандемията ор COVID-19.
Компанията обаче регистрира спад в приходите, тъй като клиентската ѝ база е изплашена от нарастващите лихвени проценти и високата от десетилетия инфлация.
В годините на експанзията ѝ лихвените проценти бяха близо до нулата, технологичните компании се разширяваха и американците разполагаха с допълнителни пари благодарение на стимулационните чекове от федералното правителство.
Но дълбокият спад на пазарите подкопа финансите на Robinhood тази година. Акциите на компанията се понижиха с повече от 70%, откакто набраха почти 2 милиарда долара при високопрофилното си първично публично предлагане през 2021 г.
Досега 2022 г. бе трудна за акциите, които се търгуваха на рекордни върхове в края на 2021 г. Постоянно високата инфлация накара Федералния резерв да повиши агресивно лихвените проценти и това засегна особено силно технологичните акции с висок растеж.
Освен това светът се учи да живее с пандемията и хората вече не са затворени в домовете си. В резултат на това Robinhood се сблъска с рязък спад на активните потребители и намаляващи приходи.
Robinhood привлече ѝ вниманието на правителството. Във вторник финансовият регулатор в Ню Йорк глоби компанията с 30 милиона долара „за значителни пропуски в областта на закона за банковата тайна/задълженията за борба с изпирането на пари и киберсигурността“.
Но технологичната компания не е единствената, която съкращава персонал. Shopify, Netflix, Tesla и няколко криптокомпании също съкратиха работната си сила на фона на влошаващите се икономически перспективи.