Кабинетът „Петков“ закъсня с решаването на кризата с газа
„Булгаргаз“ няма дългосрочни договори, няма осигурени капацитети и разчита да прекупува чужди количества на много по-висока цена
Иван Иванов, председател на КЕВР:
Кабинетът „Петков“ е закъснял с решенията за намиране на алтернативни доставки на природен газ след спирането на тези, които България получаваше от руския „Газпром“. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов в интервю за БНТ. Той очерта мерки, които правителството е трябвало да предприеме, за да осигури спокойствие на гражданите и бизнеса.
Още от 31 март "Булгаргаз" и правителството трябваше да започнат разговори за подписване на дългосрочни договори за доставки на природен газ. Тези договори дават стабилност и предвидимост. До момента трябваше да е подготвен подобен договор, а бяха пропилени 4 месеца", твърди Иванов.
Припомняме, че в началото на месец май, след визита на бившия премиер Кирил Петков в САЩ, той заяви, че са водени преговори за сключването на дългосрочен договор, така че цените на синьото гориво да са ниски – поне 4 пъти под тези на "Газпром".
Председателят на КЕВР напомни, че пускането в експлоатация на интерконектора с Гърция ще осигури атрактивни цени за България. По думите на Иванов те биха били "много по-ниски от тези на спот пазара и от доставките на втечнен природен газ". Той заяви, че България би почувствала значително успокояване на цените през октомври, ако интерконекторът заработи по график.
"И трето – до 2023 г. трябва да завърши терминалът в Александруполис. Ние сме участници с 20% и България ще има гарантирани доставки", припомни Иванов.
Той допълни, че регулаторът вероятно ще утвърди предложената от "Булгаргаз" цена на газа за август, която е с 60% по-висока от юлската.
При цена от почти 300 лв./MWh започваме дейност да търсим нормативна промяна, която да гарантира изпълнение функциите на обществения доставчик "Булгаргаз" до регулирания пазар, където са топлофикациите и газоразпределителните дружества. За тях категорично доставките трябва да бъдат на принципа на минималните разходи", подчерта Иванов.
Според него "Булгаргаз" трябва да разполага с оперативен резерв, но е необяснимо "как в рамките на 3 – 4 месеца от дружество с печалба от 60 млн. лв. досега натрупа 500 млн. лв. загуба."
Иванов заяви, че отговор на този въпрос не се дава нито от "Булгаргаз", нито от бившите управляващи.
Вместо "Булгаргаз" да закупи капацитет, да излезе на борсата, той не предприе нищо и след това се наложи чрез други търговци, закупили количества, да ги препродават на "Булгаргаз". Това вдига цената за страната", обясни Иванов.
По думите му дружеството продължава да купува руски газ, но чрез посредник, който ги препродава с около 20 евро по-висока цена.
Иванов заяви, че Комисията няма документи за осигурените 7 танкери, завещани от Петков. По думите му правителството е свършило само лесната част с договорките за тях, но сложната част била инфраструктурата, т.е. местата, на които може да бъде разтоварен втечнения газ. За месеците ноември и декември няма свободни слотове и така трудно ще се намери капацитет за пренос.
Сложното е инфраструктурата. Заради това правителството не се обвърза с нея."
Председателят на КЕВР заяви, че ще поиска среща още днес със служебния министър на енергетиката, на която да обсъдят спешни мерки за решаването на проблемите с природния газ.
Иванов също така коментира и дълговете на "Топлофикация София". По думите му те трябва да бъдат платени от държавата, защото ако топлофикацията спре да функционира, голяма част от софиянци ще преминат към ток, а това означава, че може да бъде застрашена енергийната сигурност.
"Топлофикация София" е най-големият потребител на природен газ. Тя получава 30% от всички количества за страната", обясни Иванов.