Български ученички изобретиха компресиращ фотоволтаичен контейнер
Единадесетокласничките от столичното 137. СУ „Ангел Кънчев“ разработват и иновативен филтър за комин, който пречиства въздуха
В последните години българските ученици стават все по-амбициозни, способни, предприемчиви и творчески настроени. Това са личностите на новото време, които създават добавена стойност за обществото, природата и хората. Те не се предават, генерират нови идеи и не се притесняват да ги защитят, независимо от всичко.
Такива са и единадесетокласничките Кристиана Станчева, Александра Василева, Ванеса Вучкова и Ерина Радославова, които решават да обърнат поглед към проблема с разпиляването на отпадъците около контейнерите за боклук. Това ги тласка да търсят по-устойчиви решения за управление на тези отпадъци – за контрол, редуциране и рециклиране с оглед опазване на природните ресурси и намаляване на вредните емисии.
Така в съзнанията на четирите момичета от столичното 137. СУ „Ангел Кънчев“ се заражда идеята да създадат компресиращ фотоволтаичен контейнер и екологичната учебна компания Em–Pax. Помощ за идеята си получават от своя учителка, Стефка Маноилова, която за тях е не просто преподавател, а човек, който е голям мотиватор и винаги е подкрепял начинанията на учениците си.
В училище изучаваме предмети като предприемачество, пазарна икономика, стартиране на собствен бизнес, счетоводство и учебна компания. И понеже искаме да пазим околната среда по-чиста и да намалим глобалното затопляне, още в десети клас решихме да разработим един модерен и устойчив продукт за събиране на енергия”, заяви пред Economic.bg Кристиана Станчева.
Как работи изобретението?
С изобретението си ученичките отговарят на един от важните проблеми в управлението на отпадъци, а именно намаляването на общия им обем до 5 пъти. При изхвърляне на боклук в контейнера, датчици вътре засичат движение. От фотоволтаичния панел слънчевата енергия се превръща в електричество, като захранва мотора и компресиращия механизъм, който пък е свързан с датчиците.
Така, когато се изхвърли отпадък, той се притиска от въпросния механизъм. Създаденият контейнер в момента компресира алуминий и хартия, като предстои разработването на контейнер и за пластмаса”, каза Александра Василева.
В началото момичетата започват да работят по продукта, като искат сами да направят механизма. След време обаче се оказва, че това няма как да се случи в пластмасов контейнер, защото когато отпадъкът се смачква, се прилага сила. Ерина Радославова обясни, че за да реализират проекта си, с момичета са работили около 3 месеца. Впоследствие ученичките се свързват с инж. Таньо Станчев, който работи върху техническата част по създаването на продукта, но през цялото време ученичките са край него и му помагат с изработката.
Първоначалната ни идея беше да поставим механизма в контейнерите, които са вече по улиците. После се свързахме и с много почистващи фирми, за да ни предоставят контейнери, но получихме отказ. Затова се наложи да изработим сами целия контейнер”, разказа Ванеса Вучкова.
Кристиана Станчева обясни, че са се опитали да установят контакт със столичните районни общини "Връбница" и "Люлин", но когато са чули, че става въпрос за учебна компания, която няма изградено име, общините са реагирали по-негативно и остро към момичетата. Според ученичките именно заради това двата района не са им предоставили контейнери или някакъв вид финансиране.
Цялото финансиране на продукта идва от нашият общ събран капитал”, каза Кристина Станчева.
“Това, че получихме отказ от различни компании и общини, не ни обезкуражи, даже напротив – мотивира ни, защото си казахме, че явно трябва да се заемем сами с всичко и така продуктът ни ще стане много по-хубав. Ние сме много сплотен екип, за нас е важно да продължаваме напред с високо вдигнати глави, защото един бизнес не се изгражда за два дни, а изисква здрава работа”, допълни Ерина Радославова.
Въпреки трудностите, през 2023 г. ученичките печелят първо място в конкурса на Junior Achievement, а по-късно представят България на европейския финал в Истанбул Gen-E.
Бъдещите планове
Александра Василева обясни, че в момента Em–Pax се опитва да намери партньори и инвеститори, а сега те се подготвят за събитие, организирано от Българската асоциация по рециклиране (БАР), на което ще представят своя компресиращ фотоволтаичен контейнер, като се надяват продуктът да породи интерес у присъстващите, а някои от тях да станат техни партньори.
Освен това една от основните ни цели занапред е да се свързваме и обединяваме с организации, които споделят нашите ценности”, допълни тя.
Занапред момичетата възнамеряват да допълнят гамата от продукти на Em–Pax и да ги адаптират в различни размери както за домакинствата и жилищните комплекси, така и за бизнес сгради, хотели, складове и работилници на различни компании и организации.
След като завършат средното си образование, единадесетокласничките смятат да продължат да учат в България и планират да развият бизнеса си.
В момента сме в процес на патент на контейнера и дори работим върху нов продукт. Изработихме иновативен филтър за комин, който е изграден от спирулина (микроводорасли), мъхове и перлит. Целта на продукта е да пречиства въздуха от въглеродните емисии и фините прахови частици”, заяви Кристиана Станчева.
От своя страна момичетата съветват връстниците си да намерят това, което им харесва да правят, да влагат страст в него, отрано да го развиват и да учат нови неща през целия си живот.