Износът на България потъва с около 5 млрд. лв.
Падащите стойностни обеми се дължат както на намаляващата инфлация, така и на забавената икономическа активност в ЕС
Българският износ се свива с около 5 млрд. лв. за януари – октомври 2023 г. спрямо съпоставимия период на предходната година. Спадът възлиза на около 6% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ).
Експортът продължава да се движи на минус за осми пореден месец. Това се дължи основно на забавилата се инфлация. Статистиката на НСИ показва, че през първото полугодие на годината експортните стоки поевтиняват. Данните обаче са на база тримесечия и към момента са налични само към юни 2023 г. В края на декември НСИ ще публикува и изменението в цените на износа за третото тримесечие.
Според наличните към момента данни, цените на експортните стоки се свиват с около 2% през първото тримесечие и с около 5% през второто. Това до голяма степен се дължи на енергията – нефтът и продуктите от него, които изнася България – поевтиняват с между 20 и 30%. С над 20% падат цените и на животинските мазнини и масла, като олиото.
Забавяне в темпа на износа има и на фона на отслабналата икономическа активност в Европейския съюз, който е водещ пазар за България и където се реализират две трети от експортната продукция. Статистиката показва, че за периода януари – октомври експортът за страните членки се свива с 16.3%.
Износът за трети страни леко расте, след като месец по-рано потъна с 40%.
Междувременно продажбите на стоки като машини и оборудване и продукти за крайна употреба все още се представят добре и растат на годишна база.
Справка в НСИ показва, че само за октомври общият износ е бил 7.5 млрд. лв. Това е с около половин милиард лева под рекордните нива от миналата година.
Трябва да се отбележи, че още през есента на миналата година износът вече бе започнал леко да се охлажда.
От началото на годината около 46.7 млрд. лв. са изнесените стоки за Европейския съюз, а 26.3 млрд. лв. – към трети страни. Само в рамките на месец октомври към ЕС са заминали стоки за 4.6 млрд. лв., а за трети страни – 2.9 млрд. лв.