Бързо и драматично: Как AI ще промени IT индустрията
Разходите на предприятията за генеративен AI от сега до 2027 г. ще надхвърлят 13 пъти темпа на растеж на общите световни разходи за информационни технологии
Изкуственият интелект е напът да промени драматично IT индустрията и начина, по който работят компаниите. Само разходите на предприятията за генеративен изкуствен интелект (GenAI) от сега до 2027 г. ще бъдат 13 пъти по-големи от темпа на растеж на общите световни разходи за информационни технологии, прогнозира фирмата за пазарни анализи IDC.
Според нейния доклад разходите на предприятията за GenAI услуги, софтуер и инфраструктура ще нараснат от 16 млрд. долара през 2023 г. до 143 млрд. долара през 2027 г. Разходите за генеративен изкуствен интелект през четиригодишния период се очаква да достигнат 73.3% комбиниран годишен темп на растеж (CAGR).
За да помогне на организациите да разберат по-добре как да използват технологията на генеративния изкуствен интелект за постигане на бизнес успех, IDC разработи нова рамка – Generative AI Path to Impact – която обяснява ключовите дейности и елементи по този път.
Преди да бъде проучена която и да е от основните технологии на GenAI, IDC смята, че е необходимо да бъдат въведени следните ключови дейности:
- Създаване на отговорна политика за AI: Това трябва да включва определени принципи за справедливост, прозрачност, защита и отчетност, свързани с данните, използвани за обучение на модели, както и с начина на използване на резултатите.
- Изграждане на стратегия и пътна карта за AI: Необходим е набор от дефинирани, измерими и приоритизирани случаи на употреба на GenAI, за да се ориентира организацията към ключовите области, които ще осигурят максимално бизнес въздействие в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен план.
- Проектиране на архитектура на интелигентността: Управлението на жизнения цикъл и управлението на данните, моделите и бизнес контекста за всеки случай на употреба е от решаващо значение. Архитектурата трябва да включва и протоколи за поверителност на данните, сигурност и защита на интелектуалната собственост.
- Преквалифициране и обучение на персонала: За изграждането и използването на моделите на GenAI ще са необходими нови компетенции, като например инженери, които да пишат и тестват подкани към системите. Всяка организация трябва да създаде карта на уменията за основните AI технологии и бизнес възможности.
До 2026 г. предприятията ще използват технологиите за генеративен AI и автоматизация, за да постигнат увеличение на производителността с 1 трилион долара“, прогнозира IDC.
От гледна точка на начините на употреба, IDC три основни полета:
- Индустрия: Например, генеративно откриване на лекарства в науките за живота и генеративно проектиране на материали за производството.
- Бизнес функция: Тези случаи на употреба обикновено включват интегриране на модел (или няколко модела) с корпоративни данни за използване от конкретни отдели или бизнес функции, като маркетинг, продажби и снабдяване. Много организации вече тестват тези видове случаи на употреба, но се сблъскват с предизвикателства около изтичането на интелектуална собственост и управлението на данните.
- Производителност: Тези случаи на използване са съобразени с работни задачи, като например обобщаване на отчети, създаване на длъжностни характеристики или генериране на Java код. Функционалността на GenAI за подобряване на производителността се влива в съществуващи приложения, като например Microsoft 360 Copilot или Duet AI за Google.
IDC препоръчва да се възприеме рамката на „трите хоризонта“, за да се помогне на организациите да трансформират своите бизнес модели с помощта на GenAI.
Прогнозите на IDC за 2024 г. до голяма степен са съсредоточени около появата на изкуствения интелект като основна инфлексна точка в технологичната индустрия.
Всеки доставчик на IT услуги ще включи изкуствен интелект в сърцевината на бизнеса си, инвестирайки средства, енергия и време“, казва Рик Виларс, вицепрезидент на групата за световни изследвания в IDC.