Цените на петрола вървят към седмично повишение
Инвеститорите са оптимистични след последните икономически данни за САЩ
Цените на петрола вървят към повишение за втора поредна седмица въпреки спада в петък. Причината са покачването на цените през предходните сесии, движени от последните икономически данни в САЩ, които повишиха оптимизма относно търсенето в най-големия потребител на петрол в света, предава Reuters.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент към четвъртък растяха с 1,3% ма седмична база, докато на американския лек суров петрол (WTI) се повишиха с около 1.2%. В петък обаче Брент падна с 0.4% до 80.74 долара за барел, докато WTI падна с 0.5% до 77.76 долара.
Данните за продажбите на дребно в САЩ в четвъртък надминаха очакванията на анализаторите, а отделни показатели сигнализираха, че по-малко американци са подали нови молби за обезщетения за безработица миналата седмица, подновявайки оптимизма за икономическия растеж на САЩ.
Суровият петрол обърна скорошните загуби, тъй като положителните икономически данни и опасенията от страна на предлагането засилиха настроенията на инвеститорите“, казаха анализатори от ANZ Research.
Анализатори от консултантската компания FGE казаха, че петролните пазари сега ще върнат фокуса си върху геополитиката, на фона на предупрежденията за ответни атаки от Иран срещу Израел заради убийството на лидера на „Хамас“ в Техеран.
Нов кръг от преговори започна в четвъртък за прекратяване на огъня във войната в Газа, въпреки че израелските войски продължиха атаката си срещу палестинския анклав.
Преговорите, които бяха бойкотирани от „Хамас“, бяха удължени и ще бъдат подновени в столицата на Катар, Доха, в петък.
Задържайки цените на петрола ограничени, китайските рафинерии рязко намалиха нивата на преработка на суров петрол миналия месец поради слабото търсене на гориво.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) в понеделник намали прогнозата си за търсенето за тази година, цитирайки по-слаби очаквания за Китай.
Въпреки че запасите от суров петрол се повишиха миналата седмица, търсенето на бензин и дестилат остава силно. Това не изглежда да е така в Китай, като видимото търсене на петрол спадна с 8% на годишна база през юли“, казаха анализатори от ANZ.